Hayatımızın vazgeçilmezi Facebook'tan sadece 1 değil, 2 yenilik birden geldi...

20110513092900 - Facebook'da artık sayfalar da etiketlenebilecek! 14 Mayıs 2011
Artık fotoğraflarda sadece arkadaşlarınızı değil, sayfaları da etiketlemek mümkün

Facebook'ta meydana gelen sızıntı iddialarının ardından sosyal dev, bu kez de iki yeni özellikle karşımızda. Facebook ile fotoğraflarda kişileri etiketler gibi sayfaları etiketlemek de artık mümkün.

Şu an sadece ürün ve markaları etiketlemek mümkün, ancak Facebook sayfalarında yer alan bir gönderiye göre bu hizmet zamanla farklı alanlara da genişletilebilir. Değişiklik, ortalama kullanıcıdan ziyade pazarlama firmaları ve işletmeler için anlam taşıyor.

Bir çok işletme sahibi sayfalarında yeniliği takdir ederken, bazıları ise bunun spam'a yol açacağını ve ilgisiz etiketleri artıracağını iddia ediyor. Bir fotoğrafda Facebook sayfasını etiketlediğinizde, etiketlenen foroğraf ilgili sayfada görünüyor (normal kullanıcıların profilinde olduğu gibi).

Yeni isteğe bağlı oturum açma adımı


20110309170754 - Facebook'da artık sayfalar da etiketlenebilecek! 14 Mayıs 2011
Oturum açmakta isteğe bağlı olarak cep telefonunuzu devreye sokabiliyorsunuz

Kullanıcılarının hesablarına izinsiz erişimi engellemek isteyen Facebook, oturum açma sürecine isteğe bağlı bir adım ekledi.

'Login Approvals' adındaki yeni güvenlik özelliği ile kullanıcılar, kullanıcı adı ve parolanın yanında bir kullanımlık sayısal bir kod girilmesini gerektirebiliyor. Bu kod, kullanıcının hesabına bağlı cep telefonuna SMS olarak gönderiliyor, dolayısıyla kullanıcı adı ve parolanın çalınması ile ortaya çıkacak izinsiz erişim engellenmiş oluyor.

Farklı bir kullanıcı oturum açmaya çalıştığında kullanıcı bu konuda uyarılıyor ve parolasını değiştirmesi öneriliyor.

Kullanıcı adı ve parolaların olta saldırıları, şifrelemesiz WiFi bağlantılarına müdahele, keylogger'lar yoluyla çalınabildiği biliniyor. Facebook, Login Approvals özelliğinin Facebook hesap ayarları sayfasından açılabildiğini söylüyor.