20110514014950 facebook - Radara yakalananı Facebook'tan buluyor

Almanya'da polis, radar yakalanan sürücünün kimliğine ulaşamaması durumunda Facebook ve twitter üzerinden tespit ediyor.

Radara çekilen resmi, araç sürücüsünün Facebook sayfası olması durumunda arkadaş ve akraba listesinden karşılaştıran yetkililer böylece radar cezasının kime ait olduğunu kolaylıkla buluyor.

Hız sınırını aşarak radara yakalanan sürüler artık Facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden tespit edilebiliyor. Polis, araç sahibi ile sürücünün farklı olduğu durumlarda yaşanan sorunu çözmek için sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. Radar cezalarını aracın kayıtlı olduğu şahsa veya firmaya gönderen yetkililer, araç sahibinin hız sınırını aşan kişi olmadığını söylemesi üzerine o anki şoförü bulmak için büyük çaba sarf ediyordu. Radarda çekilen resmi Facebook ve twitter gibi sitelerde aratan polis, kolay bir şekilde radara yakalanan kişinin kimliğini tespit edebiliyor. Ya da söz konusu sitelerde araç sahibinin arkadaş ve akraba çevresinin resimleri kontrol edilerek radar cezasını ödemesi gereken kişiye ulaşılabiliyor.
Polisin elindeki resimle karşılaştırılan Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine konan resimlerin benzerlik göstermesi durumunda işlem başlatılıyor. Mesela aracını akrabasının veya bir arkadaşının kullanmasına izin veren vatandaş, radar veya park cezası geldiğinde "Kullanan ben değildim, bir arkadaşım veya akrabam kullanmış olabilir." diyerek sürücüyü ele vermek istemese de polis o andan itibaren harekete geçiyor. Araç sürücüsünün ismini Facebook'a veren polis, sürücünün Facebook sayfası olması durumunda radarda çekilen resmi, sürücünün arkadaş listesine bakarak karşılaştırma yapıyor. Diğer bir yöntem ise doğrudan resmi sosyal paylaşım sitelerinde aratarak radara yakalanan kişileri tespit etmek oluyor.
Almanya'nın Münster şehrinde radara yakalanan fakat bildirimde bulunmayan Frank Häcker isimli Hamburg'ta yaşayan bir vatandaş, Münster polisi tarafından Facebook üzerinden kimliğinin tespit edildiğini belirtti. Sosyal paylaşım sitelerine resimlerini ve isimlerini yerleştiren kişileri uyaran hukukçular, "Kim resim ve ismini paylaşıyorsa, özel bilgilerini kamuoyunun kullanımına açmış olur." açıklamasını yaptı.