tayfunacarer1d40aa6b1d3ba9e6by - Acarer: Okumadan yorum yapıyorlar

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, son günlerde yaşanan 'Güvenli İnternet Kullanımı' tartışmalarına değinerek, "Bir olayın 180 derece nasıl döndüğünü, hayret ve ibretle izliyorum." dedi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, son günlerde yaşanan 'Güvenli İnternet Kullanımı' tartışmalarıyla ilgili olarak, "Bir olayın 180 derece nasıl döndüğünü, hayret ve ibretle izliyorum." dedi.
Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen ve 'E-Devlet'te Yeni Açılımlar' temasıyla gerçekleştirilen Kamu Bilişim Platformu 13'te konuşan Acarer, bu konunun yeni bir şey olmadığını ifade ederek, "28 Temmuz 2010′da tüketici hakları örgütleriyle ortaklaşa ortaya koyduğumuz şey bu. 'Güvenli internet hizmeti kullanıcılara ücretsiz sunulacaktır' denildi. 11 ay önceki prensip kararı alınmış, 3 ay önce de alınmış kurul kararından bahsediyoruz. Bu konu şimdi 3 hafta önce karşımıza bu şekilde çıkarıldı." şeklinde konuştu.

9.32 milyon internet abonesinin, standart ya da mevcut profil denilen profilde bulunduğunu hatırlatan Acarer, "Şu anda bunlardan isteyenler kendi iradeleriyle güvenli internet profili denilen bir profile isterlerse geçerler. İsterlerse de bunda çocuk veya aile profilini seçerler, beğenmezlerse geri dönerler. Bu ücretsiz sunulacak. İsteyen kullanır ya da kullanmaz." dedi.

Devletin güvenli filtre uygulaması vermesinin eleştirildiğini hatırlatan Acarer, "Neden devlet bunu yapıyor deniliyor. Mevcut servis sağlayıcılar bunu ücretli vermiyor mu? Şu an da ne yapıyorsanız, 22 Ağustos'tan sonra da aynısına sahipsiniz. Gündüz bir profil, akşam bir başka bir profile geçilebilir. Sunulmuş bi haktır bu, isteyen kullanır, istemeyen kullanmaz. 2010 yılında bununla ilgili çalışmalar yapıldı. STK'lardan görüş alma ve 'web'e koyup askıda kalma süresi oldu. İsteğe bağlı bir seçenektir bu. İsteyen kullanır istemeyen kullanmaz. Kararın alındığı tarihten itibaren de bu 'web'de yayınlanmaktadır. Karar okunsaydı bu kadar tartışma olmayacaktı." şeklinde konuştu.