İnternette egemen olma yarışı hızla sürerken değişik iddialar da gündeme geliyor. Dev arama motoru Google ile 500 milyon kullanıcısı olan sosyal ağların en büyüğü Facebook arasında son günlerde kıran kırana bir mücadele yaşanıyor. İşte Facebook'un Google taktiğinin perde arkası...
Facebook Google'ı karalamak için ajans tuttuğunu kabul etti!

GİZLİ HABER
Daily Mail'e göre sosyal ağ sitesi Facebook'un patronları Burson-Marsteller adlı halkla ilişkiler (Google Page Ranking) firmasından gazetelere haber sokarak gizli bir kampanya başlatmasını istediler. Google Page Ranking firması da Google'ın yeni sosyal ağ hizmeti Social Circle aleyhine felaket tellalığı yapan hikayeler yaymaya başladı.

KARALAMA KAMPANYASI
Karalama kampanyasına yönelik plan ise Burson Marsteller'in ABD'de önde gelen mahremiyet savunucularından Christopher Soghoian'a Social Circle hakkında bir blog yazmasını istemesiyle ortaya çıkmış. Fakat Soghoian bu olayın arkasında kimin olduğunu bilmek istedi. Burson Marsteller isim zikretmeyi ret edince de onun elektronik postalarını çevrimiçi olarak yayınladı.

FACEBOOK AÇIKLAMA YAPTI!
Bir Facebook sözcüsü ise kampanya ile ilgili olarak "Üçüncü tarafların insanların kendi Facebook hesaplarında bulunan bilgileri kullanmalarını ve toplamalarını onaylamadıklarının doğruluğunu ortaya koymak istedik" dedi ve devam etti "Kesinlikle bir "karalama" kampanyası yürütmeyi düşünmedik ve bu yönde bir girişimde bulunmadık. Amacımız insanların Facebook hesaplarından ya da aldıkları diğer hizmetlerden edinilen bilgilerin Google Social Circles için kullanılmasını onaylamadığının üçüncü kuruluşlar tarafından da teyit edilmesiydi ki nitekim biz de bu amaçla bilgi kullanımını ve teminini onaylamıyoruz. Burson-Marsteller'den bu konuya dikkat çekmesini ve bunu yaparken tüm medya kuruluşları ve analistler tarafından bağımsız olarak teyit edilebilecek halka açık bilgileri kullanmasını istedik. Bunlar ciddi konular ve biz de bu konuları daha ciddi ve şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmalıydık."