20110527060114 software - Bir program 450 suçluyu serbest bıraktıUfak bir bilgisayar hatasından sonra yaşanan olaylar "yok artık" dedirtecek kadar garip...

Bilgisayarlar yavaş yavaş dünyanın kaderini etkilemeye başlıyor. Gelişen teknolojiyle beraber hapishanelerdeki bazı kontrol görevleri de bilgisayarlara devredilmiş durumda. Fakat California devlet hapishanesinde meydana gelen olay, bilgisayarlara çok da güvenmememiz gerektiğini bizlere bir kez daha hatırlattı.
Amerika Birleşik Devletlerindeki birçok hapishanede kullanılan otomatik şartlı tahliye sistemi, bu sefer çok büyük bir hata yaptı. Bu sistemden kabul gören suçluların dışarıya çıkmasına izin veren sistem sayesinde, şu anda 450 kadar aşırı şiddete eğilimli suçlu şartlı tahliye olmuş durumda. Sistem üzerinde tahliye olan suçluların, herhangi bir şartı tahliye memuruyla muhatap bile olmamasını gerektiren sistemim yegane kuruluş amacıysa, cezaevlerindeki aşırı kalabalığı dengelemekti.
Tecavüzcü, katil ya da çete üyesi gibi suçlardan hapishaneye giren suçluları, temelde bambaşka bir şekilde yargılaması gereken sistem, bu sefer çalışmadı. Yapılan açıklamaya göreyse; her suçlunun kendisine özel bir geçmiş kaydı olduğu ve bu bilgilerin bazılarının kaybolduğu ortaya çıktı. Cezaevi yetkilileri bilgisayar üzerindeki birçok hatayı telefi ettiklerini söyleseler de, suçluların geçmişleri hakkındaki bilgileri yenileyemedikleri sürece, 450 kişilik ağır suçlu ekibi, California caddelerinde serbestçe gezmeye devam edecek.


CHIP Online