....

Trend Micro, hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelen Facebook'ta hesabınızı güvenlik altına almak için önerilerde bulundu.

Herhangi biri sizin şifrenize sahip olsa bile sayfanıza girişi engelleyebilirsiniz. Eğer Facebook’a genelde aynı cihaz ya da cihazlardan giriş yapıyorsanız, bu cihazları Facebook’a tanıtabiliyorsunuz. Bu şekilde tanıtılmamış bir cihazdan hesabınıza giriş yapılmaya çalışıldığında doğrudan e-posta adresinize ya da cep telefonunuza bildirim yapılabiliyor.

Bunun için yapmanız gerekenler:

1- Facebook hesabınıza girin ve sağ üst tarafta yer alan Hesap (Account) menüsünden “Hesap Ayarlarını” (Account Settings) seçin.

2- Ayarlar ekranında Düzenle (Edit) butonuna basarak “Hesap Güvenliği” bağlantısına girin.

Burada yapmanız gerekenlerse şöyle:


a- Güvenli gezinmeyi (secure browsing) devreye alma kutusunu işaretleyin(https). Bu işaretleme Facebook’ta yaptığınız yer şeyin muhtemel bir saldırıya karşı şifrelenmesini sağlıyor.

b- Giriş bildirimleri (login notifications) kısmında yer alan kutularda istediğinizi seçerek tanıtılmamış bir cihazdan hesabınıza giriş yapılmaya çalışıldığında size e-posta ve/veya kısa mesaj atılması sağlayabilirsiniz.

c- Giriş onayları (login approvals) kutusunu işaretlediğinizde tanımlanmamış bir cihazdan giriş yapılması durumunda telefonunuza gönderilecek güvenlik kodu ile giriş yapılabilecek. Bu demek oluyor ki şifreniz çalınmış bile olsa cep telefonunuza gönderilen güvenlik kodu olmadan hesaba giriş yapılamaz.


....