20110603112458 design - Geleceğin tasarımcıları ustalarıyla buluşuyor!21-28 Haziran tarihleri arasında altıncısı düzenlenecek +1T Gazete Tasarım Günleri’nde geleceğin tasarımcıları ustalarıyla buluşacak.

12 Haziran tarihine kadar www.arti1t.com adresinden başvuruların yapıldığı seminere, Jeff Goertzen, Reza, Mario Garcia gibi alanında dünyaca ünlü isimler de katılacak.
Zaman Gazetesi'nin basın dünyasına kazandırdığı +1T Gazete Tasarım Günleri’nde geleceğin tasarımcıları ustalarıyla buluşacak.

21-28 Haziran tarihleri arasında altıncı düzenlenecek olan seminere başvurular ise 12 Haziran’a kadar www.arti1t.com adresinden yapılacak. Başvuru sonrası elemeyi geçen öğrenciler seminere kabul edilecek. Gazete tasarımına ilgi duyan üniversite mezunu veya son sınıfta okuyan öğrencilere yönelik etkinlikte sayfa tasarımı, illüstrasyon, fotoğraf, karikatür, infografik, renk, tipografi, reklam-tasarım ilişkisi ve tasarıma editoryal bakış gibi konulara yer verilecek. Ayrıca isteyen katılımcıların ders sonlarında portfolyoları değerlendirilecek.

Gazetenin İstanbul’daki merkez binasında düzenlenecek seminer teorik ve pratik etkinliklerin harmanlandığı 8 günlük yoğun bir dönemi kapsıyor. Derslerin yanı sıra belgeseller, sergiler, atölye çalışmaları, portfolyo değerlendirmesi, şehir gezisi gibi birçok aktivite de yer alıyor.

Goertzen, infografik alanında eğitim verecek

Alanında dünyanın önde gelen isimlerinden olan Jeff Goertzen bu yıl ilk defa öğrencilerle buluşacak. İnfografik alanında eğitim verecek olan Goertzen, ayrıca bir atölye çalışmasını yönetecek. Hem basılı hem de dijital yayıncılık üzerine önemli çalışmaları bulunan gazete tasarım gurusu Mario Garcia, bu yıl da öğrencilerle buluşacak. Dünya çapında 500’ün üzerinde gazetenin danışmanlığını yapan Garcia, basın sektörünün önümüzdeki yıllarda nasıl bir dönüşüm geçireceğini ve özellikle ipad gazeteciliğinin geleceğini anlatacak.

Ünlü fotoğrafçı Reza, fotoğrafçılığın inceliklerini anlatacak

Dünyaca ünlü fotoğrafçı Reza haber fotoğrafçılığının inceliklerini öğrencilerle paylaşacak ve çalışmalarından örnekler sergileyecek. Türkiye’de ipad gazeteciliğine Dipnot TV ile hızlı bir giriş yapan Cüneyt Özdemir, dijital yayıncılık ve sosyal medya üzerine bir sunum yapacak. Türkiye’de grafik tasarım denilince akla gelen ilk isimlerden Bülent Erkmen bu yıl da öğrencilere birikimlerini aktarırken gazete tasarımını da örnekler üzerinden anlatacak. Mesleğinde zirveye ulaşmış isimlerden Sinan Çetin de bu yıl ilk kez katılacağı seminerde gençtasarımcılara konuşurken tasarımın marka değerine katkısı üzerinde duracak. Star Gazetesi’nin tasarımında yaptığı radikal değişiklikle son dönemde tasarımcıların dikkatini çeken Mustafa Karaalioğlu, bir yayın yönetmeninin tasarım ve tasarımcılardan beklentisini, ayrıca editör–tasarımcı ilişkisini anlatacak. Çizgisiyle ve mizahi bakış açısıyla gündemi adeta özetleyen, yer yer belirleyen ünlü karikatürist Salih Memecan medyadaki serüvenini katılımcılarla paylaşacak.

Bir hafta sürecek etkinlik, birbirinden önemli konuşmacılara ev sahipliği yapacak. Konuşma ve sunum yapacak usta isimler arasında Ekrem Dumanlı (Zaman), Bülent Eczacıbaşı (Eczacıbaşı Holding), Bülent Erkmen (MSGSÜ), Cem Kızıltuğ (Zaman), Cüneyt Özdemir (CNN Türk), Fatih Uğur (Zaman), Fevzi Yazıcı (Zaman), Jeff Goertzen (Denver Post), LeventGüneş (Star), Mario Garcia (Garcia Media), Mustafa Karaalioğlu (Star), Nurettin Aslantaş (Zaman), Ömer Bahar (Sabah), Reha Erdoğan (Hürriyet), Reza (Webistan), SadıkKaramustafa (MSGSÜ), Salih Memecan (Sabah), Selahattin Sevi (Zaman), Selim Şimşiroğlu (Zaman), Sertaç Bala (Radikal) ve Sinan Çetin (Plato Film) yer alıyor.
Altı yıldır ‘Türkiye’de Daha İyi Tasarlanmış Gazeteler Olsun’ sloganıyla hareket eden etkinliğin bu yılki sponsoru Turkcell.