20110708111722 hack - Hackerler Apple'ın peşini bırakmıyor !

Hackerler yine iş başında!

Hafta başında Apple’ın online işlemler sayfasına düzenlenen saldırının ardından bu kez de bilişim devinin uygulamalarını etkileyecek bir şifre sızdırıldı. iPhone ve iPad yazılımları tehlikede.

Hackerlar, Apple'ın açıklarını bulmak için hummalı çalışmalarını sürdürüyor. Bu kez bilişim devinin, iPad ve iPhone yazılımındaki bir açığından yararlanıldı. Hackerlar, internet üzerinden, bilişim devinin iki iddialı ürününü kırabilecek şifreyi yayınladı. Bu sayede kullanıcıların, Apple'ın kendi üretimi dışındaki uygulamaları yükleyebilmesine olanak sağlandı.

Bilişim uzmanları, hackerların bu şifreyi birkaç gün içinde daha fazla zarar verebilecek bir yazılım hazırlamak için kullanabilecekleri görüşünde. Art arda hacker saldırılarına maruz kalan Apple ise iOS yazılımındaki sıkıntıları bertaraf etmeye çabalıyor. Bir şirket sözcüsü, yazılımdaki hataların giderilebilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.
Apple'ın, iPhone ve iPad serilerinde kullanılmak üzere geliştirdiği yazılımlar tehlikede. Kullanıcıların artık farklı uygulamaları da kullanma olanağı bulunuyor. Amerikalı bilişim devi, iPad'in piyasaya sürülüşünden bu yana yaklaşık 25 milyon tablet bilgisayar ve sadece bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 18 milyon iPhone sattı.