Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’na gelen ihbar mailleri, ‘güvenli internet’in yerinde bir karar olduğunu gözler önüne serdi.

Çocuk ve gençleri sanal ortamda istismar ve şiddet gibi kötü içerikli sitelerden korumak amacıyla geliştirilen ‘güvenli internet’ uygulaması hayata geçti. Hizmeti sunmadan önce gelen ihbar maillerini dikkate alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Güvenli İnternet Hizmeti’nin gerekliliğini ortaya koydu.

İşte BTK’ya gelen maillerindeki ilginç detaylar:

BABA OLARAK ÇARESİZİM

Oğlunun diyabet hastası olduğunu belirten baba “M...2” adlı oyunun oğlunu esir aldığını söylüyor. Çocukların para karşılığı oyun karakteri veya özellikleri almaya teşvik edildiğini belirten baba, “Her dönem okuldan takdir veya teşekkür getiren oğlumun karnesinde artık 1 ve 2 notlarını görür oldum.Oğlum ergenlik çağında ve diyabet hastası.Hasta olduğu için kızamıyorum ve artık kendimi çaresiz hissediyorum. Lütfen bu siteyi kapatın” dedi.

SİTE YÜZÜNDEN YUVAM YIKILDI

Girdiği bir site yüzünden evliliğinin bittiğini belirten bir internet kullanıcısı, site sahibinin insanları kandırarak para aldığını söylüyor. Sitenin çalışma mantığı hakkında bilgi veren kullanıcı, “Site sahibi insanlara sana büyü yapılmış sende cin var gibi sözlerle korkutup kendisine esir ediyor. Daha sonra da insanlardan söylediği hesaplara para yatırmasını istiyor. Bu siteyi acilen kapatın. Site yüzünden yuvam yıkıldı” diye konuştu.

ÖZEL NUMARAM KULLANILIYOR

BTK’ya ihbar maili gönderen B.K. ise bir internet sitesinde çekici bayanlar adı altında kendi numarasının verildiğini belirtiyor. Sürekli rahatsız edildiğini ifade eden kullanıcı şunları söyledi: “Her gün farklı numaralar tarafından rahatsız edildiğim için savcılık kanalıyla şikayetçi olmam da mümkün görünmüyor. Benim gibi birçok kişinin mağdur edildiğini düşünmekteyim.”

1 YILDIR EVİMDEN ÇIKAMIYORUM

Bilgisi dışında bir internet sitesinde adına bloglar açıldığını bildiren kullanıcı, utancından 1 yıldır evinden çıkamadığını söylüyor. Kendisine iftira atıldığını belirten kullanıcı şu ifadeleri kullandı: “Yazılanların benimle hiçbir alakası olmadığı gibi ahlaksızca yazılan bu iftiralardan dolayı çocuklarımın, ailemin ve çevremin yüzüne bakamaz oldum. İnsan içerisine çıkamıyorum ve bu utançla yaşamamın imkansız olduğuna inanıyorum.”

iKi KERE iNTiHARA KALKIŞTI

Lisede okuyan kız yeğeninin müstehcen görüntülerinin internet sitelerinde yayınlandığını dile getiren kullanıcı sitenin kapatılmasını istiyor. Yeğeninin iki kere intihara kalkıştığını belirten kullanıcı, “Lisede okuyan yeğenim M.Ü.֒nün müstehcen görüntüleri yayınlanıyor. Savcılığa suç duyurusunda bulunmamıza rağmen yayınlar devam etmektedir. Kızımız iki sefer intihara teşebbüs etti. Babası da aynı şekilde zor durumdadır” dedi.