Modern dünya ile 1969’da tanışan Amazon kabilesi kaçakçılara internetten savaş açtı.

Amazon yağmur ormanlarını Surui kabilesi artık GPS sistemleri ve internet aracılığıyla koruyor. Kaçakçılara göz açtırmayan Suruiler için “21’inci yüzyılın Amazonlar’ı” deniyor

Brezilya’daki Amazonlar’ın derinliklerinde 1300 yerli yaşıyor. Bu yerliler ‘beyaz insan’la temas ettikten sonra hastalık ve açgözlülük sonucunda yok olmaya başladı. Suruiler, değerlerini çöpe atan kabileler arasında sıyrılarak doğayı korumak için teknolojik yollara başvurdu. 1969’da modern insanla tanışan Suruiler, şefleri Almir Narayamoga önderliğinde bölgelerini tehdit eden kaçakçılara internet üzerinden savaş açtı.

Yerliler Google’ladı

Facebook ve Twitter kullanan kabile bu sayede farkındalık yaratmaya başladı. Şef Almir, Golas Üniversitesi’ne giderek internet kullanımını öğrenen ilk Surui oldu. Kabilesine döndükten sonra ağaçları izinsiz kesen işçilere savaş açtı. Google ile irtibata geçen Şef, halkına eğitim verilmesini sağladı. Bilgisayar, GPS ve telefonla bölgenin haritasını çıkaran kabile tüm dünyanın dikkatini çekti. Elde edilen veriler Google’ın harita uygulamasına yüklendi ve bölgenin kötü durumu gözler önüne serildi.

Başında 100 bin dolar ödül var

Şef Narayamoga, tek bir kişinin eğitim almasının anlamsız olduğunu düşünerek Google’a başvurdu. California’ya giden Şef, halkının eğitim almasını sağladı. Kaçakçılar, yağmur ormanlarının kötü durumunu gözler önüne seren ve tüm dünyanın dikkatini çeken Narayamoga’nın başına 100 bin dolar ödül koydu. Bölgedeki 11 kabile lideri 1998’den beri gizemli bir biçimde öldürülmüştü.