Son zamanlarda yaptığı projelerle büyük ses getirmeyi başaran Google yeni projesi ile kullanıcılarını sanal geziye çıkaracak. Google'ın Dünya Harikaları Projesi, ünlü tarihi ve kültürel mekanları 3D olarak gezme imkanı sunacak.

Google Gözlük Projesi ve İnsansız Araba Projesinin ardından Dünya Harikaları Projesiyle karşımıza çıkıyor. Bu yeni projenin amacı ise dünya mirası olarak kabul edilen mekanları ayağımıza getirmek. Google açtığı Dünya Harikaları sitesi üzerinden kullanıcılarına tarihi ve kültürel mekanları keşfetme imkanı verecek.
Google, başlattığı yeni projesiyle Pomeii'deki arkeolojik alanlardan Kyoto Tapınakları'na 18 ülkeden 132 tane tarihi ve kültürel mekanı panoramik bir şekilde gezme imkanı sunuyor.

Dünya Harikaları Projesi'nde kullanıcılarını sanal geziye çıkarmak için Street View teknolojisini kullanacak Google, bu projenin sadece gezi amaçlı değil öğrencilerinde ödev veya dersleri için önemli bir kaynak olabileceğini düşünüyor. Ayrıca sitede tarihi mekanları keşfederken o mekan hakkında bilgi de alabileceksiniz.

Proje ile alakalı Youtube'da bir kanal açan Google, Youtube logosunada kanala yönlendiren bir link ekledi. Youtube'da yeni açılan ve 5 farklı dil seçeneği bulunan Dünya Harikaları kanalında proje hakkında kullanıcıları bilgilendirecek videoların yanında keşfetmek istediğiniz mekanları bu kanaldan da seçebiliyorsunuz.

Google, UNESCO, Dünya Anıtlar Fonu ve Cyark ile birlikte götürdüğü projede gelecek nesiller için dünya miraslarını bu proje ile muhafaza etmeyi düşünüyor.