Windows Phone sonunda istediği ivmeyi yakaladı ama sadece Finlandiya'da... Daha önce Çin'in akıllı cep pazarında yüzde 7'lik payı ellerinde bulundurduğunu açıklayan Microsoft, şimdi de Finlandiya'da daha yüksek pazar payına sahip olduğunu iddia etti.

StatCounter'ın mobil web tarayıcı istatistiklerine göre, Finlandiya'daki Windows Phone'lu kullanıcılar tüm mobil web kullanıcılarının yüzde 7.53'ünü oluşturuyor. İkinci sırada gelen İzlanda'da ise bu oran sadece yüzde 2.30. Dünya çapında ise bu rakam yüzde 0.53'e kadar geriliyor.

Tabi Windows Phone'un lider markası olan Nokia'nın Finlandiyalı olmasının bunda katkısının büyük olduğu kesin. Hatta bu yüzden Windows Phone web aktivitesinin Dünya'nın geri kalan yerlerine kıyasla daha yüksek olduğu söylenebilir.

Windows Phone'un en yukarıda olduğu ülkeler arasında yüzde 1.67 ile Almanya, yüzde 1.63 ile İtalya ve yüzde 1.43 oranla İspanya bulunuyor. İngiltere ve Amerika ise ilk 10 listesine giremiyor, üstelik son dönemde Amerika'da Lumia 900 satışları oldukça yüksek düzeydeydi.