pm2kf - Facebook'un rakibi Snapchat 'ın değeri 800 milyon dolar oldu


Kullanıcı sayısını hızla artırarak Facebook’a karşı en büyük tehditlerden biri olarak gösterilen gerçek zamanlı fotoğraf paylaşım uygulaması Snapchat, piyasaya değerini 800 milyon dolara çıkardı.

ABD başta olmak üzere özellikle genç kullanıcıların büyük ilgi gösterdiği Snapchat, risk sermayesi ve özel sermaye şirketlerinden aldığı B serisi yatırımın ardından piyasa değerini 800 milyon dolara çıkardı.

Snapchat, dün yaptığı açıklamada, aralarında IVP (Institutional Venture Partners), General Catalyst ve Benchmark Capital gibi büyük yatırım şirketlerinin bulunduğu firmalardan 60 milyon dolarlık yatırım aldı.

AllThingsD sitesi, Snapchat'in bugüne kadar yatırımlardan 75 milyon dolarlık destek aldığını belirtti. B serisi yatırımın ardından, Snapchat'in değeri 800 milyon dolar oldu.

GÜNDE 200 MİLYON ‘SNAP'

Snapchat ise blog sayfasında yaptığı açıklamada ‘her gün 200 milyon snap (fotoğraflı mesaj) paylaşıldığını' duyurdu. Analistler, iki yıl önce hayata geçen uygulamanın geldiği noktanın dikkat çekici olduğunu belirtti.

Mashable sitesine konuşan IVP analisti Dennis Phelps, “Snapchat'in yüz milyonlarca mobil cihaza yayılma potansiyeli var. Bugüne kadar geliştirilen en iyi tüketici uygulamalarından biri olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Snapchat, kısa bir süre önce 13 yaş altı kullanıcılar için 'SnapKidz' hizmetini sundu.