Ünlü " blog"lama [web günlüğü] yazılımı olan ve açık kaynak olarak ücretsiz dağıtılan WordPress'in resmi sitesi WordPress.com adresine Türkiye'den erişim yasaklandı. WordPress.com'da blogları bulunan kullanıcılar, kendilerine ait xyz.wordpress.com şeklindeki sayfalarına ulaşmak istediklerinde " Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir"yazısıyla karşılaşıyor.

Yazının altında ise " T.C. Fatih 2.Asliye Hukuk Mahkemesi 2007/195 Nolu Kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir." ifadesi yer alıyor. Henüz nedeni açıklanmayan ve kullanıcıları mağdur eden uygulamanın ne zaman son bulacağı da bilinmiyor.

WordPress'in kurucusu ve yazılımcısı olan Matthew Mullenweg kişisel web günlüğünde, bunun talihsiz bir olay olduğunu ve Türkiye'nin aynen Çin gibi sansürcü bir yapıya sahip olmasını kınadığını belirten bir yazı yazdı. WordPress.com'un aylık Türkiye'ye 12 milyon sayfa gösterimi olduğunu da mesajına ekleyen Matthew, yorumların ardından verdiği cevapta da " yasak eğer konuşma özgürlüğü ile alakalıysa, bu şekilde engelli kalmasını tercih ederim" sözlerini kullandı.

sada - WordPress.com EngellendiYazıya yapılan yorumlar arasında bu mağduriyetin giderilmesi için yapılabilecek / gerçekleştirilebilecek çözümler arasında, söz konusu yasağın sadece Türk Telekom'a ait DNS [Domain Name Server] kullanan ADSL kullanıcılarının etkilendiğini ve diğer servis sağlayıcılara ait DNS kullanıldığında sorunun ortadan kalktığı belirtiliyor.

Daha önce benzer bir uygulama, Atatürk'e hakaret edildiği gerekçesi ile YouTube'a da uygulanmıştı. Engellemenin ardından bir çok yabancı internet medyası da, konuyu ele alarak bir an önce bu yasağın kalkması taraftarı olduklarını dile getirdiler. Hemen hemen tamamında Çin benzetmesi yapılması da ayrı bir üzüntü yaratıyor ister istemez.

PC Labs elemanlarından Ozkan Erden söz konusu olayın, Adnan Oktar [bilinen adıyla Harun Yahya] aracılığı ile gerçekleşmiş olabileceğini belirttiği bir yorum yazmış. Ne kadar doğru bilemiyoruz, bu yüzden de biz yorum yapmıyoruz ancak merak ediyoruz, sırada hangi site var?

Türkçe Yazılım Notu :

WordPress'e veya TT DNS'leri ile yasaklanan sitelere problemsiz erişmek isteyenler, mevcut DNS'lerini, 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 olarak değiştirdiklerinde problemsiz erişebileceklerdir. Ayrıca erişim için OpenDNS sistemini de kullanabilirsiniz.