100 milyon dolarlık bir yatırımla YouTube'u devirmeye niyetlenen video servisinin adını biliyor musunuz? Onun adı Hulu. Son zamanlarda çok fazla alternatifi üretilen ve internet kullanıcılarının bir çoğu tarafından tercih edilerek popülerliğini koruyan video paylaşım sitelerinin öncüsü YouTube'a, şimdi de çok büyük bir yatırım ortaklığı ile açılmaya hazırlanan Hulu rakip olarak geliyor. Hulu'nun bir tek amacı var: YouTube egemenliğini alt üst etmek. General Electronics'e bağlı NBC ile News Corp. şirketinin ortak olarak duyurdukları Hulu, Ekim 2007'de faaliyete geçecek.

24, Heroes, Friday Night Lights, My Names is Earl, Bionic Woman, The Simpsons, Dirt, Bones, Are You Smarter Than A 5th Grader [Türkiye'deki TV Kanallarından birinde 5'e Gidenden Akıllı mısın? adı ile yayınlandı], K Ville, American Dad, Drive, The Office, The Loop, The Riches ve Family Guy gibi popüler dizilerden hatırlayacağımız, Türkiye'de de CNBC-e ve e2 aracılığı ile bizlere ulaşan dizilerin yayımcı şirketi NBC ile News Corp.'un ortaklaşa duyurdukları çevrimiçi video servisi Hulu'nun adı, 5 aylık bir arayıştan sonra, kısa olması, kolay hecelenebilmesi ve telaffuz edilebilmesi ve kulağa hoş gelen bir söyleniş tarzı olması nedeni ile tercih edilmiş.

huludg6 - YouTube'a 100 Milyon Dolarlık Rakip

Hulu'nun içeriği Fox ve NBC'nin sağlayacağı ve ortak olduğu diğer yayınlar olan AOL, Comcast, MSN, MySpace ve Yahoo'nun sağlayacağı içeriklerden oluşacak. Sitenin, televizyon dizilerini yayınlayıp yayınlamayacağı henüz kesinleşmiş değil.

Ekim 2007'de faaliyete geçmesi planlanan Hulu, diğer internet şirketlerinin de yeni hizmetlerini tam anlamı ile yayına geçirmeden önce gerçekleştirdikleri test yayını aşaması için kullanıcı kaydını sitesinden başlattı.

goruntulerr1 - YouTube'a 100 Milyon Dolarlık Rakip Hulu