İnternetin hayatımıza daha çok girmesiyle dolandırıcıların da merkezi olmaya başladı. Dolandırıcıların gözde siteleri ise arkadaşlık siteleri oldu. Soyulmaktan kurtulmanın iki yolu:


İnternet üzerinden dolandırıcılıklarda büyük artış olduğuna dikkat çeken emniyet yetkilileri vatandaşları uyardı: Özellikle kimlik ve kredi kartı bilgilerini isteyen arkadaşlık sitelerine dikkat edin.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, internet üzerinden işlenen dolandırıcılık olaylarında büyük artış olduğu vurgulandı.

Özellikle"arkadaş edinmeyi vaat eden" ve "anlık görüşme imkanı tanıyan" sitelerle ilgili şikayetlerin ön plana çıktığı belirtilen açıklamada, "Bu sitelerde üyelik zorunluluğu bulunuyor. Üye olunurken de kimlik ve kredi kartı bilgileri, e-posta adresleri ve şifreleri isteniyor. Daha sonra üyelik sözleşmesinde olmadığı halde kişinin kartından bilgisi dışında para çekiliyor" denildi.

‘HEMEN SAVCILIĞA GİDİN’

Mağdur kişilerin birçoğunun bilgi yetersizliğinden adli mercilere başvurmadığını, kimilerinin ise bürokratik süreci bahane ederek, zararlarını sineye çektiğini dile getiren yetkililer, internet kullanıcılarının maddi ve manevi zararlara uğramamak için dikkatli olmalarını isteyerek şu uyarılarda bulundu: n Üyelik gerektiren internet sitelerine kayıt olunurken, istenilen bilgileri vermekte temkinli olun.

Sözleşmede ücrete dair bir açıklama olmamasına rağmen kredi kartı bilgileri istenilmesi şüphe uyandırıcı bir durumdur, bu konuya dikkat edin. n Eğer böyle bir site tarafından mağdur edilirseniz en yakın Cumhuriyet başsavcılığına başvurun

KAYIP EŞİNİ ARIYOR

Uydu kanalları arasında telefon numaralarının açık açık verildiği arkadaş arama kanalları, bir ailenin mutluluğunu bozdu. İstanbul'da yaşayan 10 yıllık evli Mehmet Buğdaycı, eşi Aynur Buğdaycı'nın (25) bu kanallardan birini 3 ay önce izlemeye başlamasıyla ortadan kaybolduğunu söyledi. Dertli koca, eşinin kanalda yayınlanan telefon numaralarını arayarak yeni arkadaşlar edindiğini ve bunlardan biriyle kaçtığını ileri sürdü.

‘TELEFON ETSİN, SESİNİ DUYAYIM’

Eşinin hayatından endişe ettiğini söyleyen Buğdaycı, “Bir telefon etsin sesini duyayım. Geri dönerse onu kabul ediyorum” dedi.