Firefox'un 3 numaralı sürümünün bir beta sürüm adayı olduğu iddia edilen bir Firefox sürümü internette yayıldı. Halbuki henüz böyle bir sürüm yok.

Geçtiğimiz Çarşamba günü, büyük bir sosyal ağ olarak tanımlayabileceğimiz Digg'de açıklanan habere göre Firefox 3 Beta 1'in resmi sürümü hazır ve indirilebiliyor. Ama aslında büyük bir hata söz konusu, bu sürüm sadece Firefox 3 Beta 1'in "Sürüm Adayı". Bu hatanın geç de olsa farkına varan Mozilla, beta sürümü için kalite standartlarını tam olarak yerine getiremeyen sürümün, resmi Beta 1 sürümü olarak indirilmesine engel oldu.

Web sitesi üzerinden sunulan http bağlantılarına erişimi engelleyen Mozilla kullanıcıların daha fazla resmi olarak adlandırılan ama aslında sürüm adayı olan Firefox 3 Beta 1'den bu bağlantı aracılığıyla edinmemelerini istediklerini açıkladı.

Ayrıca Digg gibi büyük bir sosyal ağ üzerindeki bir haberden gelen inanılmaz derecede yüksek dosya indirme trafiği de bu kararın en büyük sebeplerinden birini oluşturuyor. Normalde Digg sunucusu tarafından sağlanması gereken hizmetin bağlantılarının Mozilla sunucularına yönlenmiş olması, Mozilla sunucusu üzerinde çok büyük bir trafik yaratmış.Peki bu dosyaya erişimi engellendiyse nasıl edineceğiz derseniz, http bağlantıların yerine FTP bağlantısını kullanarak Mozilla'nın sunucusundan bu sürüme ulaşabiliyorsunuz.