ZyXEL'in yeni yatırım üssü: Türkiye

ADSL ve network alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük ADSL Router üreticisi ve Global DSL Router pazarının en büyük firması olan ZyXEL, 40 milyon dolarlık bir operasyonla Türkiye'yi yeni yatırım üssü haline getiriyor.

Dünyada 500 milyon dolarlık cirosuyla network alanında tam bir dünya devi olan ZyXEL şirketinin yöneticileri, düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'deki yapılanmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Merkezi Tayvan'da bulunan, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada ADSL, DSL ve Network ürünlerinde bir dünya devi olan ZyXEL, Türkiye'yi yeni teknoloji üssü olarak seçti. ZyXEL yöneticileri, İstanbul Hilton'da düzenlenen basın toplantısında Türkiye'deki yapılanmayla ilgili bilgi verirken, şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Shun-I Chu da toplantıda hazır bulundu. Türkiye'de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Dr. Shun-I Chu, “ZyXEL, Avrupa standartlarında üretim yapan, güçlü AR-GE yapısıyla tüm ürünlerini kendi geliştirip dizayn eden bir şirket. Bu yüzden de dünyanın en büyük Telekom operatörleri ZyXEL'i tercih ediyor” şeklinde konuştu.

ZyXEL'in Türkiye'ye, bölgenin lider ülkesi olarak baktığını belirten ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş Genel Müdürü Vefa Tarhan ise bunda, Türkiye'deki kalifiye personelin, yatırım şartlarının iyileşmesinin ve çevre ülkeler arasındaki saygınlığının yüksek olmasının etkili olduğunu söyledi. ZyXEL'in yatırımlarıyla Türkiye'de hızla büyümek istediğini belirten Tarhan, basın toplantısında şu bilgileri verdi:
“ZyXEL Türkiye'de sadece irtibat ofisi olarak kurulmadı. Biz Türkiye'yi full operasyon ve bir yatırım üssü olarak düşünüyoruz. Bu anlamda şirketimizin yatırımları daha da büyük önem taşıyor. ZyXEL, Türkiye'yi en stratejik ülke seçti. Burası bir büyüme ve gelişme merkezi olacak. Yeni yapılanmamızla birlikte Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine Türkiye üzerinden açılım sağlayacağız. Türkiye'de 2007 yılı sonu itibariyle 18 Milyon dolarlık bir ciroya ulaşacağımızı öngörüyoruz. Ciromuzun en önemli bölümü DSL ürün grubundan gelmekte. Şu anda Türkiye'de ADSL pazarında 1 milyon portu aşarak yaklaşık %30'luk pazar payına ulaştık.”

Ar-Ge Çalışmaları da Yapılacak

Dünyada 500 milyon dolarlık bir ciroya ulaşan ve cirosunun %53'ünü Avrupa ülkelerinden sağlayan ZyXEL, Türkiye'de hızla büyümek istiyor. ZyXEL, Türkiye'deki cirosunu da kısa sürede 40 milyon USD Dolara çıkarmayı hedefliyor. Türkiye'de, teknoloji kullanımında kaliteye inanan, araştıran tüketicilerin varlığına inanan ZyXEL, aynı zamanda Türkiye'de AR-GE çalışmalarına da önem veriyor.

Yatırımlarıyla Türkiye'yi, Ortadoğu ve Afrika'nın servis ve destek merkezi haline getiren ZyXEL, Türkiye'de ürettiği teknolojileri çevre ülkelerle de paylaşacak. ZyXEL'in Türkiye'de kuracağı teknoloji üssü, Tayvan'daki merkez ofisi, Amerika ve Çin'den sonra dünyadaki 4. Büyük yatırım olacak. Şirket, personel istihdamı, ofis kurulumu, iş geliştirme ve daha iyi servis destek sunma amaçlı kullanılmak üzere tamamlanan 4 Milyon YTL'lik nakit dış kaynak aktarımından sonra devam edecek. Yatırım detayları üniversiteler ve KOSGEB bünyesinde sürdürülecek.

Genel olarak komünikasyon, özel olarak internet iletişimi alanında hareket edecek ZyXEL, kısa süre sonra yazılım ve kastimizasyon/entegrasyon çalışmalarına başlayacak. İlk ele alınacak konular VoIP ve DSL Güvenlik konuları olacak. Ev kullanıcılarından telekoma kadar geniş bir yelpazede çözümler üreten ZyXEL, ülkemizdeki üniversiteler ve iş dünyasının profesyonelleriyle iletişime geçerek ihtiyaçları belirleyecek. Aynı zamanda global trendlere göre ürün ve yazılım gelişimleri konusunda da çalışmalar yapılacak.

Dünyanın Network Devi

Merkez Ofisi Tayvan'da bulunan, ZyXEL, DSL konusunda dünyanın önde gelen markalarından birini oluşturuyor. ZyXEL, Gartner, Delo ‘Oro Goup ve InStat verilerine göre, dünyanın en büyük DSL ve Residential Gateway (VoIP SettopBox vBulletin.) ürün sağlayıcısı konumunda bulunuyor. Synergy Research verilerine göre Dünyada 2. büyük IP DSLAM Merkezi ürün üreticisi de olan ZyXEL, güvenlik, Wi-MAX, Network Storage, VoIP, Prof Wireless IP PBX alanlarında iddialı çözümler sunuyor.
Türkiye'de de ADSL ve Kablosuz ürün çözümlerindeki ürünleriyle birçok kez ödül kazanan ZyXEL, Türk kullanıcılarının da öncelikli tercihini oluşturuyor. ZyXEL özellikle ADSL ürünlerinde QoS denilen iletişim paketlerinde veri, ses ve görüntü taşımada önceliklendirme, kişiye veya uygulamaya göre bant genişlikleri tanımlama, üst seviye güvenlik, içerik filtreleme, Antivirüs, ADSL hattı yedekleme ile sürekli internet çözümleriyle dikkat çekiyor. Güvenlik Routerlarını ADSL ve G.SHDSL entegrasyonuyla sunarak, işletmelere yüksek hızlı internetin yanında yüksek performanslı internet hizmeti de veren ZyXEL, firmaların Antivirüs içerik filtreleme AntiSpam, Antivirüs ihtiyacını da çözüm getiriyor. Komple kablosuz gereksinimlerde, Switch DSLAM vBulletin. ürünleriyle iletişimin her alanında komple çözüm fırsatları sunabilen sayılı firmalardan biri olan ZyXEL, global alanda kazandığı deneyimlerini, bundan sonra da bölgesel çözüm merkezi haline getirdiği Türkiye ile paylaşmaya devam edecek.