8 Mart Dünya Kadınlar Günü, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

BM, bu yılki günün temasını, kadınların karar alma süreçlerinde daha fazla söz sahibi olmasına dikkat çekilmesi amacıyla, "Karar Alma Mekanizmalarında Kadınlar" olarak belirledi.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İcra Direktörü Thoraya Ahmed Obaid, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kadınlar için ilerlemenin, herkes için ilerleme anlamına geleceğini, kadınlara tam yetki ve katılımcılık verilmeden toplumun önemli sorunlarına çözüm bulunamayacağını belirtti.

Kadınların sadece hayat vermediğine dikkati çeken Obaid, "Barışı inşa eden kadınlar, uyuşmazlıkların çözümünde tam bir rol oynamalıdır" dedi.

Birer işçi olan kadınların emeklerinin değersiz olduğunun düşünüldüğünü kaydeden Obaid, aynı zamanda ailenin ve toplumun belkemiği olan bu varlıkların çok yönlü rollerinin farkına varılmadığını ifade etti.

Son yıllarda dünyada kadınlarla ilgili gelişmeler yaşandığına işaret eden Obaid, geçen yıl Ellen Johnson-Sirleaf'in Liberya'da Afrika'nın ilk kadın Devlet Başkanı olarak göreve geldiğini, Angela Merkel'in Almanya'nın ilk kadın "Şansölye"si seçildiğini, son olarak da Şili'de Michelle Bachelet'in bu ülkenin ilk kadın Devlet Başkanı olduğunu anımsattı.

Kadınların hükümetler ve Birleşmiş Milletler'den başlayarak, toplum ve aile içinde kendileriyle ilgili konularda, karar alma mekanizmalarında daha çok söz sahibi olmaları yolunda gayret gösterilmesi çağrısında bulunan Obaid, dünyada milyonlarca kadının hala evlilik ve doğum gibi konularda kendi kararlarını veremez durumda olduğuna işaret etti.

Bu arada, BM Türkiye Temsilciliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünya genelinde halen 11 kadın hükümet ya da devlet başkanı olarak görev yapıyor.