Hem öğretmen hem de avukat olan kişilere iki mesleği de yapabilme şansı getiren yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak tarafından hazırlanan ve hem öğretmen hem de avukat olan kişilere iki mesleği de yapabilme şansı getiren yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak tarafından hazırlanan Avukatlık Yasasında değişiklik öngören yasa teklifiyle 2001 tarihinden önce ilköğretim ve ortaöğretimde öğretmenlik yaparken avukatlık yapanlarla, hukuk fakültesinde okuyan, staj yapanlar öğretmenlik yapabilecek. Tunçak, “Türkiye'de öğretmen ve avukat olan yaklaşık 2 bin 500 kişi var. Bu değişiklikle iki meslek aynı anda yapılacak” dedi.

“ÇİFTE MESLEK” ŞANSI

AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak tarafından Avukatlık Yasası'nın geçici 20. maddesinin birinci fıkrasının değişmesini öngören teklif şöyle:

“10.05.2001 tarihinden önce ilköğretim veya ortaöğretimde öğretmenlik görevi ve avukatlık mesleğini birlikte yapanlar ve aynı durumda olup avukatlık stajına veya hukuk fakültelerinde öğrenime devam edenler hakkında 11. madde hükmü uygulanmaz"

Sözkonusu 11. madde ise avukatlıkla bağdaşmayan işleri düzenliyor ve 'Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez' hükmünü içeriyor.

2 BİN 500 KİŞİYE MÜJDE

AKP'li Tunçak, hazırladığı yasa teklifiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye'de 10 Mayıs 2001'den önce öğretmen olan ve aynı zamanda hukuk fakültesinde okuyan ve hukuk fakültesini bitirenleri kapsıyor. Öğretmenlik ve avukatlık mesleklerini aynı anda birlikte yapan düzenleme daha önce vardı. Ancak, 10 Mayıs 2001'den öncekilerini kapsamıyordu. Yaklaşık bu durumda olan 2 bin 500 kişi var. Bunların mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için bu düzenlemeyi yaptık” diye konuştu.