Dinleyenler; teklifiniz ya da fikriniz hakkında bildiklerine, söyleyecekleriniz konusunda ilgilerine ve görüşlerinizi ne kadar desteklediklerine göre farklılık gösterir. Bunların hepsi de, onların alıcılığına etki eder. Dinleyenlerin alıcılığını analiz etmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz.

Tepkilerini gözleyin: Hedef dinleyenlerinizden gelen elektronik postalardaki ve diğer resmi ya da resmi olmayan iletişimlerdeki, size ve fikirlerinize yönelik destek ya da direnç göstergelerine bakın.

Beden dilini değerlendirin: Gündelik ayaküstü konuşmalar ve diğer kısa, resmi olmayan görüşmeler sırasında dinleyenlerinizin ses tonuna ve beden diline dikkat edin. Hedef dinleyeniniz fikirlerinize ilgi duyuyor mu? Başka düşüncelere mi dalıyor? Şüpheci mi?

Başkalarıyla konuşun: Kilit etkileyicileri ve dinleyenlerinizin şirkette yaklaşan gelişmelerle ilgili beklentilerini ve ruh hallerini etkileyen diğer kişileri tespit edin. Bu kişilere dinleyenlerinizin sizin fikirlerinize ilişkin kavrayışı konusunda neler düşündüklerini sorun. Aynı zamanda onların, kilit karar vericilerin ve yandaşların en çok neye değer verdiğini ve umursadığını ve fikirlerinizde ne gibi yararlar gördüklerini sorun.