Etkili özgeçmiş nasıl yazılır?

is007 2009 - Etkili özgeçmiş nasıl yazılır?

Yenibiriş, üyeleri arasında düzenlediği anketlerle insan kaynakları alanında pek çok veri elde ediyor. Düzenli olarak yapılan bu anketlerden biri de etkili özgeçmiş yazma konusunu ele alıyor. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların sadece %15,9’u etkili özgeçmiş yazmayı bildiğinden emin.
İnternet üzerinden verdiği insan kaynakları hizmetleriyle bireylerin ve kurumların iş ve aday arama süreçlerini kısaltan Yenibiriş, üyeleri arasında yaptığı anketlerle de sektörün nabzını tutuyor. Birçok farklı konuda hazırlanan bu anketlerin sonuçları, hem sektörel veri elde edilmesi, hem de üyelerin bilgilendirilmesi açısından önem taşıyor.
Yenibiriş’in yaptığı en yeni anketlerden birinin konusu “Etkili Özgeçmiş Yazma”. Ankete katılan 15 binden fazla kişinin büyük bölümü (%65,5) yazdığı özgeçmişin etkili olup olmadığını bilmiyor. Bazı katılımcıların özgeçmiş yazma konusunda hiçbir fikri yokken, sadece %15,9’luk bir kesim etkili özgeçmiş yazdığından emin görünüyor. Bu verileri dikkate alan Yenibiriş, etkili özgeçmiş yazmanın yolları hakkında üyelerini gerek makaleler, gerekse Yenibiriş Akademi üzerinden verilen eğitimler aracılığıyla bilgilendiriyor.

Etkili özgeçmiş nasıl yazılır?

Yenibiriş uzmanları, etkili bir özgeçmiş yazmanın, işe alımdaki ilk kritik nokta olduğunu belirterek, iş arayanlara şu önerilerde bulunuyorlar:
  • Özgeçmişinize mutlaka ön yazı ekleyin. Ekleyeceğiniz ön yazı, dikkat çekmenizi ve yüzlerce özgeçmiş arasında hatırlanmanızı sağlayacaktır. Ön yazıda, özgeçmişteki bilgiler değil, bu işe neden uygun olduğunuz ve neden bu işi istediğiniz yer almalıdır.
  • İşverenler, özgeçmişleri okurken sadece beklentileri mevcut mu diye bakarlar. Bunun için de genelde 10 saniyeden fazla zaman ayırmazlar. O nedenle, genele yönelik bir özgeçmiş yerine, başvurduğunuz işe göre düzenlediğiniz bir özgeçmiş kullanın.
  • Özgeçmişinize eklediğiniz fotoğraf yeni ve önden çekilmiş, düzgün görünümlü bir çalışan adayını gösteriyor olmalıdır.
  • Becerileriniz ve eğitiminiz ile işin nitelikleri örtüşmelidir. Özgeçmişiniz, başvurduğunuz iş için en uygun aday olduğunuzu yansıtmalıdır.
  • Başvurduğunuz iş için gerekli ve uygun özelliklerinizi ön plana çıkarın. İşi neden istediğinizi değil, işe girerseniz onlara ne katacağınızı gösterin.
  • Gönüllü çalışmalarınız, aldığınız ödüller ya da farklı eğitimler varsa, başvurunuz için bir önemi olmadığını düşünseniz bile bunları özgeçmişinize koymayı ihmal etmeyin. Başvurduğunuz işle doğrudan bağlantısı olmasa da çok yönlü biri olduğunuzu gösterir.
  • “Ben”, “benim” gibi kelimeler yerine daha resmi ifadeler kullanın. Örneğin “Sözleşmeleri ben hazırlıyordum,” yerine “Sözleşmelerin hazırlanmasının sorumluluğu bana aitti,” diyebilirsiniz