İtibarınızdan daha önemli neyiniz olabilir?

İtibarınızdan daha önemli neyiniz olabilir ki? Bakıldığında basit fakat kritik bir soru… İtibar kazanmak zorlu ve zaman alıcı bir iş olsa da, kaybetmek bazen çok kolay olabiliyor. Stratejik iletişimin işi olan itibar yönetimini kurumlarda ve kişilerde gerçekleştiren birim halkla ilişkilerdir. Kurumların itibarını, çevreye duyarlılık, kalite bilinci, şeffaflık, müşteri memnuniyeti, ilkeli ve tutarlı işletme politikaları gibi faktörler yükseltmektedir. İmaj, kurumun itibar konumlandırması ve algılanışı, kişinin ise toplumda yarattığı kişilik ve uzmanlık alanındaki duruşudur.Geliştirilen imaj, kişinin ya da markanın karakteristik yapısına uygun ve kişiye / markaya özel olması gerekir, dürüstçe ve samimice, üzerine oturacak şekilde geliştirilmeli, ürün ve hizmette farklılık yaratarak değer katmalıdır.

İmajı yenileyebilmek ve geliştirebilmek…

İmajı geliştirmek yenileyebilmek ve süreklilik çok önemlidir. Örnek olarak bir markanın mevcut ürünlerini seçip pazarlama kadrosuyla ortak bir plan çerçevesinde uygulanan ve geliştirilen konseptlerle satış artışı sağlanabilinir.Aynı zamanda markanın “marka imajı” yenilenerek, sürekliliğin sağlanması için de yeni ürünler üretilebilinir. Türkiye’de eşine pek rastlanmayan sistemler ise son zamanlarda bir hayli ön planda. Stratejik pazarlama iletişimi hizmeti kapsamında belirlenen hedef doğrultusunda hakkında daha doğru haberlerin yayınlanması kişilere sağlanan iletişim danışmanlığı konusunda kendini gösteriyor.
İmajı etkileyen unsurlar…
İmajın kısa vadeli ve uzun vadeli tüketimine neden olması için strateji geliştirilir, öncelikle kısa vadeli yaratılan imaj, alt yapıyı oluşturur ve uzun vadelinin temeli atılır. Daha sonra yaratılan bu imaj, duygu ile geliştirilir ve yön verilir. İmajı korumak yaratmak kadar önemlidir. Diğer yandan imajı koruyabilmek için ürünün karakteristik özelliklerine ve çizilen imajı doğrultusunda günün koşullarına, beklentilerine eğilimlerine, gündeme göre doğru , farklı mesajlar verilir. Bu tip mesajlar, kısa vadeli duyarlılık yaratmak adına başlatılan bir çalışma olarak da sağlanabilir. Sağlanan bu duyarlılık ise projelerin tek tek hayata geçirilmesi ile devam ederek prestij ve başarıyla bir bütünlük sağlayabilir.

Fayda sağlayan konseptler

Değişen değerler ile imajın oluşumunun da anlayışı değişmektedir. Son zamanlarda en çok dikkat çeken trendlerden biri konseptlerin önem kazanması. Herhangi bir kategoride rekabet eden markaların ihtiyaçlarının ürün kalitelerinin aşağı yukarı denk olması sonucu insanların ürünleri veya markaları ihtiyaçlarının yanı sıra bir kimlik edinme veya kendilerini ifade etmek amacıyla tüketmeleri bilinçlendirilme istekleri, bu trendin en önemli itici gücüdür. Tüketilen ürüne veya kişiye yepyeni bir konseptle birlikte sunmasıdır. Yaratılan konseptlerle değerler ve eğilimler ile birlikte imajın oluşumunda değiştiğini görebiliriz. Şöyle ki eskiden ürün fiyatı, kalitesi önemliyken, şimdi ek olarak hizmet veriliş şekli, yaratılan duygu, sunuluşu, tüketiciye kişiye özel olması, fayda yaratması oldukça önem kazanmıştır. Özellikle de ilklere atılan imzalı konseptler… Bu konseptler sayesinde kişilerin kendilerini özel hissetmeleri sağlanmış aynı zamanda da durumlara farklı bir boyutla bakılması sağlanarak, sektörde yeni bir trend de yaratılabilinir. Kişide var olan hayranlığına uygun, kişilerin tercih edeceği özel bir ürün geliştirilebilir veya kişi yaratılabilir. İmaj, kişi veya kurumun insanlar tarafından algılanması, onlara verdiği duygu, yakınlığın derecesinin yansımasıdır. Herkes kendine yakın hissettiği marka veya kuruma daha eğilimlidir. Kişinin beklentilerine uymuştur. Gerçekçi oluşu, dürüstlüğü, beden dili, ambalajı, duruşu, söylemi, verdiği mesaj, kişiye sağladığı fayda, ürün içeriği, güçlü yanları, zayıf yanları ile bir bütündür.

Doret Habib kimdir?

1969 doğumlu, Şişli Terakki Lisesi Fen Bölümünden sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu, Işık Üniversitesine İş Etikleri, Protokol Kuralları konusunda master yaptı. Tüketiciyi anlamak için kişisel gelişim konusunda davranış eğilimleri, karar verme teknikleri, coaching, yöneticilik, kişilik analizleri ve insan tipleri, iletişim becerileri ve teknikleri vBulletin çeşitli konularda eğitim alıp, çeşitli kitap okuyarak kendimi halen geliştirmeye devam ediyor.
Evli, 10 yaşında bir oğlu var.