Bizim ünlülerimiz 'koca bulduktan' sonra eve kapanıp asosyalleşmiş insanlar haline dönüşmenin son derece yanlış olduğu fikrini savunuyor..
Hollywood starları arasında bile 'evet' dedikten sonra eğlence dünyasından elini eteğini çeken kadın sayısı artıyor. Bizim ünlülerimiz ise 'koca bulduktan' sonra eve kapanıp asosyalleşmiş insanlar haline dönüşmenin son derece yanlış olduğu fikrini savunuyor..
Yakışıklı ve zengin bir eş hayaliyle yanıp tutuşan pek çok kadının, 'koca bulana kadar' sosyal, nikahtan sonra da 'asosyal' olduğunu iddia edenlerin sayısı hızla artarken; Cosmopolitan dergisi konuyu tartışmaya açtı. Evlilikle gelen asosyalliğin ekonomiyle ilgili de olduğu vurgulanan dergide şu görüşlere yer verildi: "Alt ve orta sınıfa mensup kadınların iş hayatına atılması sosyalleşmelerine olanak sağlarken, ekonomik açıdan daha rahat bir hayat süren çiftlerin evliliklerinde asosyalleşme daha nadir görülüyor. Evli kadınların 'kız kıza dolaşması' günümüzde hâlâ 'aykırı' görülüyor. Kocanın evcil ve durağan bir karaktere sahip olması da kadının asosyalleşmesini hızlandırıyor." Aralarında Siren Ertan ve Deniz Berdan gibi sosyetik simaların da bulunduğu ünlü kadınlar ise "Evlilik bizi asosyalleştirmedi. Eskiden nasılsak yine öyleyiz" diyerek kendi düzenlerini anlattı:

* ÖZGE ÖZBERK
"Evlilikle beraber eşli ortamlarda bulunmaya başladık. Bekarken haftada üç-dört defa çıkarken evlendikten sonra ayda bir çıkmaya başladık. Ama bu durum evliliğin asosyalleştirmesiyle ilgili değil; doymuşlukla ilgili. 30'lu yaşlarda artık bazı şeylerin hevesini almış oluyoruz. Bir de ben çok yoğun çalışıyorum ve boş vaktimi eşime ayırmaya gayret ediyorum. Yani sosyalleşmeyi eşimle yaşamak istiyorum. Evlilik kişinin yaşam tarzını değiştiriyor ve insanlar yeni ortamlarda sosyalleşiyor."

* ZEYNEP TOKUŞ
"Evlilik asosyalleştirmiyor, hatta tam tersine daha fazla sosyalleştiriyor. Kişi evlendikten sonra farklı arkadaşlıklar kuruyor, farklı ortamlarda yepyeni insanlarla tanışma fırsatı yakalıyor. Çocuk olduktan sonra ilk üç ay anne için zor. Vaktinin çoğunu evde geçirmek durumunda ve bu da kadını asosyalleştirebiliyor. Ama güvenilir birinin yardımıyla bu zor dönem atlatılabiliyor ve kadın evdeki hayatına paralel olarak dışarıdaki hayatını da sürdüre1biliyor."

* BENNU YILDIRIMLAR
"Evlendikten sonra hayatımda hiçbir kısıtlama olmadı. Sosyal hayatıma devam ettim. Kız kıza eğlencelere katıldığım gibi eşim de aynen arkadaşlarıyla beraber vakit geçirmeye devam etti. Bir kadının evliyken de sosyal hayatını aktif tutması çok önemli. Ne yazık ki ülkemizde genç kızlar evlenene kadar sosyalleşiyor, sonra da eve kapanıp 'İyi çorba nasıl pişirilir?' fikrine kafa yoruyor."

* DENİZ BERDAN
"Evlendikten sonra aktiviteleri beraber planlamak çok önemli. Eşim son derece renkli ve sosyal bir kişilik olduğundan evliliğimiz boyunca asla yalnızlaşmadık. Bekarken sosyal olup, sonra inzivaya çekilen insanlarda kişilik bozukluğu olduğunu düşünüyorum. "

* SİREN ERTAN
"Sosyal olup olmamak insanın karakteriyle ilgili. Bana göre karı kocanın aynı eğlence tarzından hoşlanması, aynı mekanlarda bulunmayı sevmesi ilişkinin de sağlıklı olmasına katkı sağlar. Kendimi bildim bileli sosyal olduğum için sosyal hayatımızı renkli tutmaya çalışırım."

EBRU ŞALLI
"Evlilik beni kesinlikle asosyalleştirmedi. Aksine kariyerimde daha çok ilerledim, Pilates eğitimi aldım ve kendimi geliştirme imkanı buldum. Evlendikten sonra daha çok çiftlerle görüşüyor, sosyal hayatımızı ihmal etmiyoruz. Bence bir kadının evlendikten sonra asosyalleşmesi kendine bağlı. Evlenen kadın eğer işini bırakıp arkadaşlarıyla görüşmeyi ihmal ediyor ve kendini tamamen evine ve çocuğuna adıyorsa; o zaman asosyalleşir ama bu tamamen bilinçli bir seçimdir. Bazı kızların evlenince 'Amacıma ulaştım' mantığıyla evde oturmaları çok yanlış!"