Her ne kadar TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de kadın girişimci sayısının azlığından dert yansa da, Türkiye’de kadın yöneticilerin dünyadaki genel trende meydan okuyan hızlı yükselişi dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük danışmanlık şirketlerinden Grant Thornton tarafından gerçekleştirilen global bir araştırmaya göre, Türkiye 2007-2009 arasında kadın yönetici oranının en fazla arttığı ülke oldu. 2007’de kadın yöneticilerin toplam yöneticilere oranı yüzde 17’lerdeyken, Grant Thornton’ın araştırmasına göre bu oran 2009’da yüzde 29’a ulaştı ve artış oranında Türkiye dünya lideri olarak tanımlandı. Araştırmada kadın yönetici payını hızlı artıran bir diğer ülke de Meksika oldu.

Zirve Filipinler’in
Fakat dünyanın geri kalanında durum Türkiye’deki kadar parlak değil. Araştırmaya göre global bazda özel sektör içerisinde kıdemli kadın yöneticilerin oranı dörtte bire bile ulaşmış değil.
Dünyada kadın yönetici oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 47 ile Filipinler oldu. Bu ülkeyi yüksek yönetim pozisyonlarının yüzde 47’sinde kadınların bulunduğu Rusya izledi. Tayland ise listenin üçüncü sırasında yer aldı.
Araştırma sonuçları kadın yöneticilerin özel sektördeki yöneticilik paylarının 2007’den beri değişmediğini de gösterdi. 2007 yılında kadın yöneticilerin özel sektörde yönetim pozisyonlarında 2004’e göre sert bir yükseliş gerçekleşmiş ve yüzde 19’dan yüzde 24’e çıkmıştı.

Erkek ülke Japonya
Dünyada üst düzey kadın yöneticilerin en düşük paya sahip olduğu ülke daha önce de olduğu gibi Japonya oldu. Japonya’yı yüzde 13 ile Danimarka, yüzde 12 ile Belçika izledi.
Kadın yönetici oranının en hızlı düştüğü ülkeler ise yüzde 42’den yüzde 29’a inişle Brezilya, yüzde 35’ten yüzde 28’e düşüşle Hong Kong oldu.
Grant Thornton’ın yaptığı araştırma sadece özel sektördeki yönetici pozisyonları üzerinden ve 36 ülkeden 7 bin 200 işletmede yapılan analizle gerçekleştirildi.