İş görüşmesinde gösterdiğiniz olumlu izlenimleri işe başladığınızda da devam ettirmek ve işinizde kendinizi kanıtlamak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? Yönetici, Performans ve Kariyer Koçu Mine Aytaç....

iskadini kariyer ozl - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

CV hazırlama, iş başvuruları, yoğun ve zorlu iş görüşmeleri trafiği sonunda istediğiniz işi buldunuz. Tebrikler! Peki ya iş görüşmesinde gösterdiğiniz olumlu izlenimleri devam ettirmek ve işinizde kendinizi kanıtlamak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

Genelde işe kabul edildiğinizi öğrendiğinizdeki heyecan, mutluluk ve gurur, işe başlama tarihi yaklaştıkça yerini, gerginliğe ve strese bırakır. Çünkü yeni bir işe başlamak her zaman çok streslidir. Tanışılacak yeni çalışma arkadaşları ve öğrenilmesi gereken yeni düzenler derken tam bir karmaşa içinde günün hatta haftanın nasıl geçtiği bile anlaşılmaz. Oysa bıraktığınız ilk izlenim sizin hep nasıl hatırlanacağınızı gösterecektir.

İşte, iyi bir izlenim bırakmanızı ve başarılarınızın devamlılığını sağlayacak 10 yol...

tanisma gorusme kariyer glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

1. Tanışma
Yeni çalışma arkadaşlarınıza bırakacağınız izlenim her zaman çok önemli olacağı ve hatırlanacağı için yüzünüzde samimi ve içten bir tebessüm olmasına dikkat edin. Bu sizin onların üzerinde olumlu bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır. Beden dilinize doğru ve etkin bir şekilde kullanın. Şirket çalışanlarının birbirlerine nasıl hitap ettiğine dikkat edin.

Pozitif enerjinizi çalışma arkadaşlarınız ve iş ilişkisi içinde olduğunuz herkesi etkilemek için kullanın.

kariyer iskadini glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

2. Dış görünüş
İşinize uygun profesyonel giyinmek sizin çalışma arkadaşlarınız üzerindeki etkinizi olumlu yönde artırır. Çünkü insanlar ilk tanıştıkları kişilerin giyim tarzından etkilenirler ve davranışlarına da bunu yansıtırlar. Bu yüzden etkili ve güvenilir, işin gerekliliğine uygun ve varsa kıyafet yönetmeliği çerçevesinde uygun, temiz ve düzgün giysiler tercih edin. Aşırı takı takmaktan ve makyaj yapmaktan kaçının.

kariyer iskadini isarkadaslari glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

3. Takım ruhu
Artık yeni bir ekibin parçasısınız. O halde yeni işinizin çalışma prensiplerini, eski işinizle kıyaslama yapmadan öğrenip, adapte olmaya çalışın. Çalışma arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmaya özen gösterin.

Öğle yemekleri ve ofis içi küçük sohbetlere katılarak insanları tanımaya çalışın. Başlangıçta iyi bir dinleyici olmaya çalışıp bilgi toplamaya çalışın. Emin olmadığınız durumlarda yorum yapmaktan ve fikir yürütmekten sakının.

kariyer iskadini isarkadaslari glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

4. Soru sorun
Bir işe yeni başladığınızda kimse sizden ilk günden başarı beklemez. Ancak siz kendinizi bir an önce ispat etmek için bu başarı beklentisi içine girersiniz. Dolayısıyla da zorlandığınız zaman paniğe kapılırsınız. Oysa kendinize işe alışmak için belli bir süre verin. Tıkandığınızı hissettiğiniz noktalarda çalışma arkadaşlarınıza soru sormaktan çekinmeyin ve aranızda açık ve güvenilir bir diyaloğun oluşmasını sağlayın.

kariyer iskadini isarkadaslari glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

5. Şirket hakkında bilgi edinin
Yeni işiniz, çalışma arkadaşlarınız, yöneticileriniz ve şirket hakkında bilgi toplamaya çalışın. Büyük bir ihtimalle, iş görüşmesine giderken potansiyel işyeriyle ilgili araştırma yapmış olabilirsiniz. Ancak her zaman öğrenebileceğiniz daha fazla bilgi olabileceğini aklınızdan hiç çıkarmayın.

kariyer iskadini glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

6.Not tutun / Takip edin
Toplantılarda, eğitimlerde veya bir konu üzerinde konuşurken, not almayı alışkanlık haline getirin. Bilgi eksikliğinizi gidermenize yardımcı olacak eğitim toplantılarına mutlaka katılmaya çalışın. Ortama alışıncaya kadar konuşulanlar hakkında bilginiz olsa bile, başta dikkatli bir dinleyici olun ve kısa notlar alın. Konuyla ilgilendiğinizi belli edin ve gelişmeleri takip edin.

kariyer iskadini glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

7. İşe talip olun
Gününüzü yöneticiniz tarafından size bir iş verilmesini beklemekle geçirmeyin. Yapılması gereken işleri öğrenin veya mevcut bir durumun nasıl daha iyi yapılacağı üzerinde düşünün ve çözüm üretin.

kariyer iskadini glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

8. Başarılarınızı kaydedin
Yaptığınız işte başarılı olup olmadığınızı sizden daha iyi kimse bilemez. Bu yüzden başkalarından takdir beklemek yerine başta kişisel tatmininiz olmak üzere terfi etmeniz ve gelecekte daha iyi işleri yakalayabilmeniz açısından başarılarınızın kaydını tutun.

kariyer iskadini glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

9. Hedeflerinizi belirleyin
Yaptığınız işle ilgili olarak, şirketinizin belirlediği hedeflerin dışında, kendinize hedefler koyun. Bunları her zaman gözünüzün önünde olacak şekilde yerleştirin.

kariyer iskadini glr - Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?

10. Araştırmacı olun
İşinizin size sunduğu imkanlar dışında, işinizle alakalı organizasyonlara, toplantılara ve konferanslara katılın. Kendinizi geliştirebileceğinize inandığınız aktivitelerde bulunun. Çalıştığınız alanla ilgili veya alakalı kişilerle tanışma ortamlarını araştırın ve fırsatları kaçırmayın.

Yukarıda ana hatlarıyla size anlatmaya çalıştığım noktaları sadece yeni işinizin ilk günleri için değil, çalışma hayatınızın tamamı için birer tavsiye olarak değerlendirin.

Ve şimdi lütfen bu bakış açısıyla bir kez daha okuyun.

Mine Aytaç
Yönetici, Performans ve Kariyer Koçu