Yapılan bir analize kadınlar erkeklerden daha az şikayet ediyor. Kadınların şikayet ettiği sektörlerin başında ise gsm operatörleri, e-ticaret siteleri, bankacılık ve hazır giyim markaları geliyor. Verilere göre alışveriş yaparak mutlu olan kadınların keyfini bu sektörler bozuyor.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların nelerden şikayet ettiğinin verilerini ortaya koyan Şikayetvar’ın analiz sonuçlarından ilginç sonuçlar çıktı. Buna göre bilindiğinin aksine kadınlar alışveriş yaptıkça mutlu olmuyor.

Erkeklerden Daha Şikayetçi
Bir yılda toplam 300 bin şikayet alan Şikayetvar’ın şikayet analizine göre toplam şikayetlerin yüzde 76’sı erkeklerden gelirken yüzde 24’ü bayanların gönderdiği şikayetlerden oluşuyor. Buna göre kadınlar erkeklerden daha az şikayetçi. Erkekler; gsm operatörleri, bankacılık servis sağlayıcılar ve teknoloji hakkındaki her şeyden şikayet ederken kadınlar da gsm operatörlerinin yanı sıra e- ticaret, bankacılık, kozmetik, kişisel ve çocuk bakımından daha dertli.

Kadınları Mutsuz Eden Sektörlerin Başında Gsm Operatörleri Geliyor
Kadınları en fazla mutsuz eden hangi sektörler diye baktığımızda ise ilk üç sırayı gsm operatörleri, e-ticaret siteleri ve bankacılık alıyor. Gsm operatörleri ile başları dertte olan kadınlar, fatura-tarife şikayetleri yaşarken hat işlemleri nedeni ile çağrı merkezleri ile iyi anlaşamıyor.

Kadınları Online Alışveriş Mutsuz Ediyor
“İndirim” kelimesi ile kadınların ilgisini çeken e-ticaret siteleri yaşanılan sorunlar nedeni ile kadınları mutsuz ediyor. Şikayet sıralamasında ikinci sırada yer alan e-ticaret sektörü sanal ortamda alışveriş yapan kadınlara teslimatta gecikme, sipariş iptali-para iadesi, iade ve değişim, tedarik, eksik sipariş ve yanlış ürün gönderimi gibi konular hakkında mağduriyet yaşatıyor. Alışveriş yaparak mutlu olmak isteyen kadınlar alışveriş sonrası yaşadıkları sorunlar nedeni ile mutsuz oluyor.

Ortak Sorun “Bankalar”
Kadınlar ile erkeklerin ortak sorunlarından bir tanesi de bankacılık sektörüne ait sorunlar. Bankacılık sektöründe ortak konulardan şikayet edilirken bankaların tüketicilerden talep ettiği yıllık kart aidatları, hesap işlem ücretleri, müşteri hizmetleri-telefon bankacılığı, kredi kartı sorunları, hesap işlemleri, işlem masrafları ve atm şikayet konularının başında geliyor. Buna göre kadınlar ve erkekler bankacılık sektörü konusunda aynı konulardan şikayetçi.

Kadınlar Artık İnterneten Alışveriş Yapıyor
Gelen şikayetler incelendiğinde kadınların e-ticaret sitlerinden daha fazla şikayet etmesi ve hazır giyim markalarının şikayet sayısında daha gerilerde yer alması kadınların hem online alışverişi seçtiğini hem de e-ticaret sitelerinden daha fazla şikayet ettiğini ortaya koydu. Buna göre kadınlar görerek ve dokunarak alışveriş yapmayı tercih ediyor.