Hepimiz kendimizin çalışanıyızDisplayArticleImageaspx?ImageID4487 - Hepimiz Kendimizin ÇalışanıyızÇalışma hayatı artık eskisi gibi değil. Artık hemen hiç kimse bir şirket için 25-30 sene çalışıp, altın bir saatle emekli olmuyor. Günümüz modern çalışma hayatında süregelen tek şey değişim: Ekonomik koşulların ve şirket yapısının, çalışanlar açısından da kariyer ve işe yönelik tavır ve davranışların değişimi.
Bu noktada inkar edemeyeceğiniz bir gerçeklik bulunuyor: Kendinize yoğunlaşmak ve kendi kariyerinize odaklanmak. Çünkü ileride aynı şirkette olmayabilirsiniz.

Bugünkü koşullarda ayakta kalmak ve başarmak için, kendi kariyerinizi geliştirmeniz gerekiyor. İşte yardımcı olacak birkaç strateji...

Şu anda sahip olduğunuz bilgi ve beceriler yarın belki gereksiz olacak. Belki de yarın ihtiyaç duyacağınız bilgi ve beceriler şu an için insanların ilgi alanının içinde bile değil. Bu yüzden, kurslar vasıtasıyla yeni bilgi ve becerileri öğrenmeye önem verin. Çalıştığınız sektörle veya yakın sektörlerle ilgili süreli yayınları takip etmek de yararınıza. Konferans veya alanınızda düzenlenen, ufkunuzu genişletecek diğer etkinliklere katılmak ve alanınızda çalışan diğer kişilerle konuşup bilgi alışverişinde bulunmak da size profesyonel anlamda yardımcı olacaktır. Kendi alanınız dışındaki sektörler hakkında da bilgi edinin ve şu anki sektörünüzle bunları kıyaslayın.

İletişim ağına dikkat

Sizin dışınızda kalan insan ve alanlarla ilgilenmemek ve “kendi işimle meşgulüm” tuzağına düşmek kolaydır. Ama gün gelir işinizi kaybederseniz, etrafınızdaki diğer insan ve alanlarla ilgili hiçbir bilgi veya bağlantınız olmayacaktır. Bu yüzden bağlantılarınızı oluşturmaya şimdiden başlayın. Ait olduğunuz sektörün yerel derneklerine üye olun ve toplantılara katılmaya çalışın ki diğer alanlardan da kişilerle tanışabilesiniz. Siz onun işini öğrenirken, bırakın o da sizinkini öğrensin. İnternet üzerinden forumlara katılıp tartışmalara yazın. Bilen kişi siz olun ki ileride bunu kendi kariyerinizi ilerletmekte kullanabilesiniz.

Özgeçmişimizdeki iddiaları destekleyecek kanıtlarımız olmalı. Hangimiz geçen zamanda neyi başardığımızı gösterme fırsatını yakalayabiliyor? Siz bu tür sorunlara, başarılarınızı belgeleyerek karşı gelebilen birkaç insandan biri olabilirsiniz. Bunun için, yöneticinizden işi başarıyla tamamladığınızı belirten bir yazı isteyebilirsiniz. Mesela bir kampanya ardından aldığınız ödülle fotoğraf çektirin. Kısacası, iş hayatınızda gerçekleştirmiş olduğunuz her türlü başarıyı belgelendirin.