www harikasozler net   Kanarya Resimleri 2 - Kanaryalar HakkındaKanaryalarla tanışıklığım abartmıyorum 4-5 yaşıma kadar gidiyor (Daha öncesi de var ama ben hatırlamıyorum), babam tipik bir kuşçudur, daha çok da bir kanarya yetiştiricisidir. Ben onun kadar bilgi ve tecrübeye sahip değilim ama insan 24-25 yılda istemese de bilgi sahibi oluyor. Yeni başlayacaklar için genel bir bilgi sunmak istedim; buyurun...


Kanaryalar kafes yaşamına çok iyi adapte olmuş, bakımı kolay ama bir o kadar da narin kuşlardır. İyi bakıldığında yavru almak çok zor değildir, eş konusunda çok seçici değillerdir. Çok güzel renklere ve ötüşe sahiptirler ve bir süre sonra kanarya besleyenlerde, onlara karşı bir tutku ve hastalık olur. (Babamla gittiğim kanarya yetiştiricileri derneklerinde ve mezatlarda koca koca adamlar nasıl küçücük kuşlarla ilgileniyor, inanamazsınız. Kesinlikle kanaryacılık bir hastalık).

Kanaryalar kafeslerde yaşayan kuşlar olduğu için kafes seçimi çok önemlidir ne çok ufak ne de çok büyük olmalıdır. Yaklaşık olarak boyu 60 cm eni 30 cm yüksekliği de 40 cm olmalıdır. Küçük kafeslerde kuş hareketsizlikten ötürü fazla yağlanır ötüş ve üreme performansı düşer, çok büyük kafeslerde ise çok fazla hareketli olur. Kafesler çok çeşitli de olsa metal, kaliteli boyanmış kafesler seçilmelidir. Tünekler içi boş olmayan, tahta olanlardan seçilmelidir. İçi boş olan tünekler veya kamışlar zamanla bit yuvası haline gelir ki bu da istenilen bir şey değildir. Kanarya kafeslerinde üç adet tünek kullanılmalıdır. Biri ortada ve yüksekte diğer ikisi de aşağıda ve yemliklere yakın yerde olmalıdır, bu tünekler kuşun atlayarak erişebileceği bir mesafede olmalıdır; onu çok yormamalıdır. Değiştirme ve temizleme esnasında kuş fazla ürkmesin diye yemlikleri ve suluğu kafese dışarıdan takılmalıdır. Her gün mutlaka taze su verilmelisi ve yemliğindeki kabuklar üflenerek yenisi eklenmelidir. Kanaryamıza verdiğimiz tohum yemler mutlaka elenerek verilmelidir; içerisindeki toz ve yabancı tohumlar kuşu hasta edebilir. Yem, su değişimi ve temizlik sabahları yapılırsa daha faydalı olacaktır. Geceleri uyuyan kuşu uyandırıp rahatsız etmek doğru değildir.

Kuşumuzun kafesini yaklaşık 1,5-1,8 metre yüksekliğe asmalıyız; kafes direk güneş ışığını almamalıdır, hava akımına maruz bırakmamalıyız, yoksa kuşumuz ölür. Kanaryamız sabah gün ışığıyla uyanmalı akşamda güneş battığında uyumalıdır. Yoksa kanaryamızın biyolojik ritmi bozulur, sağlıksızlaşır. Kanaryamızın bulunduğu odanın veya mekanın ısısı maksimum 22-24 derece olmalıdır. Kanaryalar soğuk iklim kuşları oldukları için soğukta daha sağlıklı hareketli ve üretken olurlar. Ama kuş sıcakta da dursa ani ısı değişimlerinden kaçınmalıyız. Soba ve kalorifer gibi ısı kaynaklarından uzakta tutmamız daha iyi olacaktır. Hatta bulundukları oda da bir ısıtıcı olmasa daha iyi olur.
Bulunduğu mekanı hergün havalandırmalyız.

Kanaryamızın; kanarya yemi denen elips biçimindeki tohumlar ana yemleridir. Bunun dışında tohum olarak kenevir tohumu, süpürge tohumu gibi tohum yemler verebiliriz; ancak kenevir tohumu biraz yağlı olduğu için sürekli vermekten kaçınmalıyız yada salmada yetişen kuşlara daha sıklıkla verebiliriz. Ayrıca günlük olarak haşlanmış yumurta ve havucu rendeleyerek isteğe göre birazda irmikte ekleyerek hazırladığımız karışımı verebiliriz. Bu mamayı verirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus mamayı 2-3 saat sonra kafesten çıkartmalıyız; çünkü yumurta çabuk bozulan bir besin ve kuşa zarar verebilir. Kanaryamıza günlük elma, incir gibi meyvelerle, salatalık, marul, semiz otu gibi yeşillikler verilebilir. Ama yeşillikler fazla verilmemelidir, bağırsak sorunlarına neden olabilir. Ayrıca bal da verilebilir.

Kafesimizin tabanına ince elenmiş kum serpmemizde fayda var hem hayvanın dışkısını toplar ve kurutur hem de kanarya bu ince kumlardan yiyerek hazmını kolaylaştırır. Bilindiği üzere bu kuşların dişleri yoktur ve yediği tohumlar taşlık denen organlarında bu küçük taşlar ve kumlar sayesinde öğütür. Bu tabana serdiğimiz kumları da mümkünse günlük temizlemeliyiz. Kaba pisliği alıp elekten geçirerek tekrar kullanabiliriz. Ayrıca bu sıcak günlerde kanaryamızın hem kendini temizlemesi hem de serinlemesi için banyo yaptırmalıyız. Banyo için plastik banyoluklar uygun olacaktır. Kafesin kapağına takılan üç tarafı kapalı banyoluklar en idealidir. Banyoluğu takın ve kuşunuzun yıkanmasını zevkle izleyin, hemen girecektir. Yıkandıktan sonra suyuna bir bakın temiz görünen kuştan ne pislikler çıkmış olacak, şaşıracaksınız. Tabi sadece yazın değil kışın da haftada 1-2 defa yıkanmasına izin verin.

Ayrıca kuşumuzun bir diğer bakımı da tırnak bakımıdır. Tırnakları doğada doğal objeler tarafında törpülenebilir. Kafes ortamında ise bu törpüleme oldukça kısıtlıdır. Bu yüzden devreye biz girmeliyiz yoksa tırnakları çok uzar ve oraya buraya takılmasına ve kuşun yaralanmasına neden olur. Tırnaklarının kesmek için kuş sol elimize alınır (Tabi solak değilsek) İşaret parmağı ve başparmağımızla ayağı ve keseceğimiz tırnağı narin ama kaçmayacak şekilde tutarız. Işığa tuttuğumuzda tırnağının içinde bir kan damarı görürüz; bu damarı kesmeden bir tırnak makası yardımıyla uçarlından keseriz. Olurda bu kan damarını kesersek ve kanı durmaz ise kanayan tırnağa dikkatlice yanan sigara dokundurarak kanı durdurabiliriz. Biraz acımasızca görünse de tırnak çok fazla acı hissetmez, kan kaybı kuşu halsizleştirir daha ileri bir kan kaybı öldürebilir. Ama siz yinede tırnakları çok derinden kesmeyin derim.

Sağlıklı bir kanarya hareketli olup, tünekten tüneğe durmaksızın zıplar, kuyruğunu hareket ettirir ve sürekli oynatır. Kafasını sürekli sağa sola çeviri; bir şeyler arıyor zannedersiniz. Gözleri parlak ve canlıdır. Ötücü bir erkek kuş sürekli öter. Sağlıklı bir kuşu elimize alıp karın tüylerini üflediğimizde, karın derisinin sarımtırak, açık bir renkte olduğu görülür. Bu sarımtırak yağ tabakası sağlıklı olduğuna işarettir. Hasta bir kuşun ise karın derileri koyu kırmızı hatta siyaha yakın mor bir renkte olur. Deri altındaki kırmızı kılcal damarlar görünmez. Sürekli tüylerini kabartır.

Erkek ve dişi ayrımı yetişkin kanaryalarda oldukça kolaydır. Çünkü sağlıklı bir erkek öter dişi ise ötmez. Dişinin çiftleşme zamanına yakın küçük küçük nameleri hariç tabi. Yetişkinlikten önce cinsiyet öğrenmek istiyorsak; erkek kanaryaların gözleri yuvarlak, dişi kanaryaların ise hafif elips şeklindedir. Erkek kanaryanın başı daha yuvarlak ve daha büyüktür. Gaga, göz çevresindeki ve boğazındaki tüyleri daha parlaktır. Dişiye nazaran hareketleri daha canlıdır ve daha az ürkektir. Dişinin başı yassı ve daha küçüktür. Erkek kanaryanın karın tüyleri üflendiği zaman tüylerle kaplı bir çıkıntı; erkeklik organı görülür. Çiftleşme zamanına yakın erkek kanaryanın kıç kısmı daha sivrice ve karın hizasında aşağıya doğru sarkıktır. Dişi kanaryanın ise yuvarlakça ve vücudu boyunca düz devam eder ve açık renkli olur. Kanaryaların yaşları ise ayaklarından belli olur genç kuşların ayakları saydam olur yaşlandıkça pullarla kaplanır ve mahmuzları daha belirgin hale gelir. Kanarya almak istediğimizde tercihen 1-2 yaşında kuşları tercih etmeliyiz. Kanaryalar yaklaşık 8-9 yıl yaşarlar ve gerek ötüş gerekse üreme konusunda en verimli oldukları zaman 1-5 yaş arasıdır. Alırken buna dikkat edilmelidir. Nispeten pahalı kuşlardır. Almadan önce mutlaka araştırma yapılmalıdır. Ortalama bir kanarya 50-500 YTL arasında değişen fiyatlara sahiptir. Ayrıca aldığınız yerde çok iyi öten bir kuş eve getirdiğinizde ötüşüne kaldığı yerden devam etmeyebilir. Hatta ısı ve konum farkından dolayı tüy değişimine girer. Bu değişim sırasında da çok neşeli olmazlar. Bu yüzden yeni aldığınız kuşa biraz zaman tanımalıyız.