Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar..
Yavru bir muhabbet kuşunuz varsa veya almak istiyorsanız ve muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır nelere dikkat edilmesi gerektiği bilmiyorsanız aşağıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır..
Almış olduğunuz muhabbet kuşunu muhakkak yavru iken alınız. Bulunduğu ortama bu kuşlar hemen adapte olamaz. Adapte olabilmeleri için 1 veya 2 gün bir süre sürmektedir. Yavru muhabbet kuşları günün bütün bir günü uyuyarak veya yem yiyerek zaman geçirmektedirler. Büyüdüklerin de ise bırakın kafesten çıksınlar onları odanın içinde kovalamayın sadece odayı tanımasına izin verin o da size ilerki zamanlarda izin verecektir. Vitamin ihtiyacını bir mağazaya giderek almayın bunun yerine evinizde bulunan sebze ve meyve vererek gerekli vitaminlerini tamamlayın. Kuruyemiş, kabuklu yiyecekler vs.. gibi ürünleri vermeyin. Çünkü bu ürünlerin karışımlarında çok az tohum vardır.. Bunların yerine Dal Darı, Yumurta Maması, Tuzsuz Ekmek gibi besin değeri yüksek yiyecekler muhabbet kuşlarının en sevdiği yiyeceklerdir. Aspur, Yulaf gibi tohumların fazla olduğu ve ambalajı kapalı olan markaları vermenizi öneririz. Yiyecekleri insanın yiyeceklerinden farksızdır. Nasıl bir insana Yağlı, şekerli, tuzlu ve asitli yiyecekler zararlı geliyorsa, bu yiyeceklerini muhabbet kuşunuzdan kesinlikle uzak tutmanızı tavsiye ederiz. Bu kuşlarının kafesinde bulunan suluğunu hergün temizleyiniz. İnce bir dış fırçasını alıp suluğunu temizleyin ve hergün içine temiz su koymanız tavsiye edilir. Kafesinde bulunan sululuk çabuk kirlenebilir bunun nedeni ise yağlı tohumlardır. Kafesin komple temizliğini haftada 1 kere yapmanız tavsiye edilir. Biz evimizi odamızı nasıl hergün temizliyorsak bu kuşlarında temizliği aynı derecede önem ve itina olarak temizleyiniz. Tırnak ve gaga bakımı için mürekkep balığı kemiği, gaga taşı gibi malzemeler kullanınız. Muhabbet kuşların gagalarını sakın kısaltmayın. Bu kuşların uyku düzeni insanların uyku düzeni gibidir. Akşam veya gece belirli bir saatte uyurlar ve sabahın ilk ışıklarında uyanırlar. Eğer ki uykunuz esnasında ötmeleri sizi rahatsız ediyorsa bir örtü alıp kafesin üzerine örtmeniz yeterli olacaktır. Evcilleştirmek için onunla mutlaka gün geçirin, onunla konuşun ona şarkılar söyleyin onu sevdiğinizi söyleyin ve oda sizi dinleyecektir ve sizi daha çok sevecektir. Erkek muhabbet kuşları bir dişi muhabbet kuşuna göre konuşmaya daha çok yatkındır. 3 aylık olan bir muhabbet koşu birkaç kelime konuşurken 5-6 aylık bir muhabbet kuşu ise birçok kelimeyi rahatlıkla söyleyebilir ve 1 saat içinde yeni yeni kelimeler öğrenebilir ve hafızasında tutabilir. Muhabbet kuşunuzu odada sakın yalnız bırakmayın. Yerlerde dolaşırken üstüne görmeden basabilirsiniz. Kafesini yüksek dolapların üzerine koymayın çünkü kafesin içinde düştüğü zaman yaralanmalara hatta kuşun ölmesine sebep olabilir. Az yemek yemek, kabarık durmak ve aralıksız uyuyor ise bilin ki kuşunuz hasta olmuştur. Bu durumda geç olmadan hemen tedavisi yaptırmaya en yakın veterinere başvurmanız gereklidir. Kaybedilen her saniye her saat kuşlarınızın durumunu kötüye gitmesine sebep olabilir.
Muhabbet kuşları yukarı da dediğim gibi insanlar gibidir. Bir insan ile nasıl zaman geçiyorsanız kuşunuz ile aynısı yapmanız gereklidir.

Ayrıca Bakınız;

Muhabbet Kuşunun Temel Kuralları:
http://www.genckolik.net/kuslar/3878...-kurallar.html

Muhabbet Kuşları Hakkında A'dan Z'ye Herşey:
http://www.genckolik.net/kuslar/3654...ye-hersey.html

Muhabbet Kuşları 10 İpucu:
http://www.genckolik.net/kuslar/3703...-10-ipucu.html

Bir Muhabbet Kuşunun Cinseyeti Nasıl Tespit Edilir..?
http://www.genckolik.net/kuslar/3648...it-edilir.html