Dünyanın insan yapımı 7 harikasının seçimi ardından, şimdi de Nature dergisi dünyanın '7 doğal harika'sını seçiyor. Siz de Kapadokya'ya oy vererek milli bir vazifeyi yerine getirebilirsiniz.

Dünyanın beşer yapımı 7 harikası geçen Temmuz ayında seçildi. Şimdi de doğal hadiselerle oluşmuş dünyanın 7 harika yeri seçilecek.

Nature dergisinin organizasyonu ile yapılacak olan bu seçim, ülkelerin tanıtımı açısından büyük önem taşıyor.

Ülkemizde de doğal hadiselerle oluşmuş ve dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi çeken yerler var. Bunların başında Kapadokya ve Pamukkale geliyor.

Nevşehir Valisi Mehmet Asım Hacımustafaoğlu Türk halkının bu oylamaya katılmaya davet ediyor. Vali Hacımustafaoğlu “Vatandaşlarımızın Kapadokya’yı dünyanın 7 doğal harikası arasında göstermesini istiyoruz,” diyor.

Kapadokya, peri bacalarıyla ünlü ve dünyanın 7 doğal harikası olmaya en layık yerlerden biri.

Ancak dünyanın 7 doğal harikası arasına girebilmesi için halkımızın ilgisine ihtiyacı var.

Oylama Nature dergisinin açtığı web sayfasında yapılıyor. Oldukça basit olan oylama sadece birkaç dakikanızı alacak. Oylama http//www.natural7wonders.com adresinde yapılıyor.

Oylama iki aşamada olacak. Önce 08.08.2008'e kadar dünyanın her tarafından gelmiş binlerce aday 'harikalar' arasında en çok oy alan 21 yer seçilecek. Sonraki aşamada 21 aday tekrar oylamaya sunulacak ve en çok oy alan 7 aday belirlenecek.


İngilizce bilmeyenler aşağıdaki yolu izleyerek oyunu kullanabilirler:

1- Adrese giriyorsunuz

2- Your details bölümünde önce mail adresini giriyorsunuz. Confirm bölümünde mail adresinizi tekrar giriyorsunuz. Country bölümünde Turkey seçiyorsunuz.

3- Nomition details bölümünde oylama yapyorsunuz.

Nomination1* kısmına 'Cappadocia' yazıyorsunuz.

Category kısmında Mountain, Volcano, Rocks seçiyorsunuz.

Country kısmında Turkey seçiyorsunuz.

4- Aşağıda Yes / No bölümünde No işaretliyorsunuz.

5- Aşağıdaki submit tıklayarak gönderiyorsunuz.

6- Mail adresinize 'onay' için uyarı gelecek. Gelen sayfada verilen ilk 'link'e tıklıyorsunuz ve "Your nomination(s) have been confirmed" yazısı karşınıza çıkacak. Bu oy işleminin tamamlandığını göstermektedir.

Katılımcılar 7 aday gösterebilirler. Okuyucularımız Pamukkale ve/veya bildikleri doğal harikaları da aday gösterebilirler. Ancak burada category kısmını doğru girmelidirler. Örneğin Pamukkale için Geological site'ı seçebilirler

tikla - Dünyanın 7 Doğal Harikası "Yeniden" Seçiliyor