Kedi Eğitimi


5156 - Kedi Eğitimi | Erlik için
2032p - Kedi Eğitimi | Erlik için
Kediler yüzyıllar boyunca fare türünün üremesini kontrol altında tutmak için insanlar tarafından beslendi. 20 yüzyılın ikinci yarısından sonra birçok ülkede köpeklerin tahtına oturarak en popüler evcil hayvan haline geldi. Kedi nüfusunun artmasında en önemli etkenlerden biri kedinin kendi halinde özel bir kişiliğe sahip olmasıdır. Tabi kedinin güzelliği ve kibar hareketleri de onun seçiminde büyük rol oynar .

Kediler çoğunlukla sıcakkanlı ve uysal hayvanlardır; sosyal uyumları çok gelişkindir. Ev sahipleri onlar için günlük rutinlerini değiştirmek zorunda kalmazlar ,adeta evin bir bireyi gibi aile içinde yaşamayı severler . Evcil hayvan olarak kedi seçmek ,ekonomik olarak çok fazla bir külfet getirmez. Günümüz şartlarında fare savaşları bitmese de yok denecek kadar azalmıştır tabi kediler de güzellikleri ve iyi birer dost olmaları yüzünden hala evlerdedirler. Apartmanlarda yaşayan insanlar hem boyutları hem de çevreye zarar vermemeleri yüzünden kedileri seçerler. Evde yaşamanın kurallarını diğer evcil hayvanlardan daha çabuk öğrenirler ve uygularlar. Ortalama 14 yıl yaşayabilirler. Şirin ,sevimli ve meraklıdırlar.

2032p - Kedi Eğitimi | Erlik için

Kedi edinmeden önce evinizde birkaç değişiklik yapmalısınız. Bunların en önemlisi kedinin uyuyacağı bir sepet veya kedi boyutlarına uygun bir yastık olacaktır. Eğer bunu yapmazsanız kediniz kendi seçtiği yerde uyumayı tercih edecektir. Ömürlerinin çoğunu uyuyarak geçirdiklerini göz önünde bulundurursanız uyuduğu koltuk yada sandalyeleriniz belki de yatağınız kısa zamanda onun uyku mekanı haline gelecektir. Burası sizin çalışma sandalyeniz olduğunu düşünürsek kahve almaya kalktığınızda sandalyenizin kediniz tarafından işgal edildiğini göreceksiniz. Uyku sepeti haricinde mama kabı, kedi maması ,tırmalama oyuncağı ,kedi kumu alınması gereken diğer malzemelerdir.

Kedi veya kedi yavrusu yeni bir mekanda tırmalayacak bir takım nesneler arar. Bunların sizin mobilyalarınız veya perdeleriniz olmasını istemiyorsanız ona tırmalarken keyif alacağı çabuk parçalanmayan ve organik malzemeden üretilmiş bir tırmalama oyuncağı almalısınız. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz. 10 cm çapında herhangi bir borunun üzerine yapıştırıcı sürdükten sonra 5 mm kalınlığındaki kendir ipini borunun üzerine sıkıca sarın. Bunu da dört köşe plaka halindeki bir tahta üzerine de dik olarak sabitleyin.

Kedinizin yatağını odanızın esinti olmayan, sıcak ,sessiz ve rahatsız edilmeyeceği bir köşesine koymanız onun için huzurlu bir ortam yaratacaktır. Kışın eviniz tam ısınmıyorsa kalorifere veya ısıtıcıya yakın bir alan seçmeniz kedinizi çok mutlu edecektir. Uyuyacağı yerin kedi kumuna yakın olması gerekir. Ayrıca kedi kumu da her zaman aynı yerde olmalı ve gözden uzak bir mekanda olmasına gayret etmelisiniz. Eğer birden fazla kediniz varsa ,her biri için ayrı bir besleme kabı bulundurmanız şarttır.

2032p - Kedi Eğitimi | Erlik için

Kediyi bir yerden temin ettiğinizde hafta sonu veya sizin onunla ilgilenebileceğiniz boş bir iki gününüzün olmasına dikkat edin. Eğer sıcak bir günde aldıysanız taşıma kutusunu arabanızın bagajına koymayın ,havadar fakat rüzgar almayan bir yer uygun olacaktır. Kedinizi eve götürürken uzun bir yolculuk yapacaksanız taşıma kutusunun içine biraz kedi kumu koyabilirsiniz. Eğer tren veya otobüsle kedinizi götürüyorsanız ,eve varmadan ,kesinlikle onu dışarı çıkarmayınız. Minik yavrunuzu eve getirdiğinizde evin bütün pencerelerini ve kapılarını kapatınız. Bu evi onun için güvenli bir mekan yapacaktır.
Kedinizi kutudan çıkartmadan önce ona ufak bir kase içerisinde su veya süt veriniz. Ve açtıktan sonra ilk olarak onu kum kabıyla tanıştırınız. İlk birkaç saat kediniz evinizin her yerini keşfetmek isteyecektir. İlgisini çeken her şeyle oynayacaktır. Evin keşfinden sonra yatağıyla tanıştırınız. Tabii o bununla ilgilenmeyip oyuna devam edecektir. Fakat birkaç uyku sırasında onu yatağına koyarsanız artık sizin orada yatmasını istediğinizi anlayacaktır. İlk günler onunla sürekli ilgileniniz. Kedinin eve geldiği ilk gün evde kalabalık ve gürültü olmamalıdır.

Çocukların gelen kediye iyi davranmaları ve uyurken onu rahatsız etmemelerine dikkat ediniz. Yatak keşfinden sonra yemek zamanı gelmiştir. Bunun için beslenme çizelgesine uymaya başlanabilir. Yavru kedilerin bağırsak sistemi daha tam gelişmediği için verilen besinde fazla değişiklik yapılmaması ve verilen beslenme çizelgesine uyulması zorunludur.


2032p - Kedi Eğitimi | Erlik için

Kediler ,yaşamlarının uzun bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Bu yüzden onlara uyumaları için huzurlu bir mekan sağlamanız gerekir; yoksa sizin en çok kullandığınız koltuğunuz ,sandalyeniz veya yatağınız kısa zamanda onun uyku mekanı haline gelecektir. Temizlik ,konfor ve ısı başlıca gereksinmeleridir. Kedinizin kısa zamanda büyüyeceğini göz önünde bulundurarak ,yatağını koyacağınız , kedinizin ölçülerine göre bir sepet en uygun seçim olacaktır. Tabii bundan başka ,tekstil ürünleri kullanarak kendi yaptığınız yatak da aynı amaçla kullanılabilir. Hasta veya bakıma muhtaç kedileriniz için sepetinizin altına elektrikli battaniye koyabilirsiniz; fakat bunu yapmadan önce sepetin içindeki yatağı veya yatak yerine kullandığınız kumaşları kaldırıp en alta yerleştirmeniz gerekir. Elektrikli battaniye de nereden çıktı diyorsanız ,içine sıcak su doldurulmuş bir pet şişeyi veya termaforu kedinizin sepeti içerisine ,onu yakmayacak şekilde yerleştirebilirsiniz

Yeni kedinizi eve taşımanın en kolay yolu, onu bir taşıma kutusuna koymaktır. Bu taşıma kutusu ,ucuz ,dayanıklı ,içine hava girebilecek delikleri olan ,kolay temizlenebilmesi amacıyla içinde tırtıklar bulunmayan bir malzemeden yapılmış olması gerekir. Kedinizi bu kutularda taşırken kutunun içine mutlaka gazete sermelisiniz. Ayrıca çok gerekli olmasa da her taşıma işleminden sonra kutunun içini dezenfektan bir deterjanla temizlerseniz kedinizin üzerinde yaşayan parazit vs.'nin tekrar ona bulaşmasını engellemiş olursunuz. Piyasada bu tür kutuların çok çeşitlileri satılmaktadır. Yapacağınız yolculuğa göre kutu seçimi size kalmıştır. Kısa yolculuklar için size de fazla ağırlık yaratmayacak ufak ,hatta bez çanta biçiminde taşıma kutusu kullanılabilir. Fakat uzun yolculuklar için kedinizin içinde hareket edebileceği ,çişini yaptıktan sonra başka bir köşede oturabileceği bir kutu edinmeniz gerekir.

Bazı yolculuklarda kedinizi yanınızda taşımanıza izin vermeye bilirler; bu durumda onun en büyük gereksinimi olan ısıyı göz önünde bulundurarak taşıma kutusunun içerisine tekstil ürünleri yerleştirebilirsiniz. Bazı hava yolları kedilerin, taşıma kutusu içinde bulunması şartıyla ,sahipleri ile birlikte kabin içinde yolculuklarına izin vermektedir. Fakat herhangi bir sürpriz yaşamamanız için havayolu şirketini önceden arayıp sormanızda yarar vardır. Kedinin kabine alınmadığı durumlarda ,hayvanlar ısısı ve hava basıncı ayarlanmış özel kargo bölümünde taşınırlar. Bu durumda 24 saatten uzun süren yolculuklarda kedinin beslenmesi ,kedi sahibinin sorumluluğu altındadır. Uçak şirketlerine herhangi bir direktif vermediğiniz takdirde kedinizi beslemeyeceklerdir. Ülkemizde kargo bölümleriyle ilgili gelişen olayları göz önünde bulundurduğumuzda güvenilir hava yolları şirketleriyle seyahat etmenin hem siz hem de kediniz açısından garantili ve rahat geçeceği kanısındayız.


2032p - Kedi Eğitimi | Erlik için

Kedinizin mama kapları kolay temizlenebilir ve ağır bir malzemeden olmalıdır. Paslanmaz çelik veya ağır plastik kaplar tercih edilebilir. Bunların şekil olarak da bir çok çeşidi bulunur ,bu çeşitleri Friends Vet.petshop'undan temin edebilirsiniz. Su ve mamanın aynı yere konulabildiği 2 gözlü kaplar ,taşıma ve temizlik açısından kolaylık sağlar. Besleme kabını koyduğunuz yerin altına,kabın kaymaması ve etrafın temiz kalması için lastik veya gazete sermelisiniz. Seyahatte, bazı kediler özellikle kendi mama kaplarını ve kendi kedi kumunu tercih ederler. Herhangi gittiğiniz yerdeki kapları kullanmazlar. Bir çok kedi besliyorsanız, onların aile içi hastalıklarının yayılmasını önlemeniz için beslemeden sonra kapları temizleyiniz.

Bu ekipman kedinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi için kullanılır. En kullanışlı boyutlar 35 cm x 35 cm'dir. Yüksekliği küçük yavrular için 8 cm, büyükler için ise 15 cm olmalıdır. Kedi kumunu koyacağınız kabın gözeneksiz düz ve kolay temizlenebilir bir malzemeden yapılmış olması tercih edilmelidir. Örneğin plastik ,paslanmaz çelik metal ve emaye kaplar en uygun çeşitlerdir. Kolay temizlenebilir ve çeşitli boyutlardaki kapları kumuyla birlikte Friends Vet. petshop'unda bulabilirsiniz. Kum kabının içerisine herhangi bir plajdan getirdiğiniz kumu da koyabilirsiniz fakat ticari olarak üretilmiş kedi kumları içlerinde kötü kokuları yok edecek kimyasallar içerirler. Çeşitli hastalıklar oluşmasın diye kedinizin kumunu haftada bir kaç kez mutlaka değiştiriniz. Kum kabının içerisinden dışkıları ayırabilmek için ızgaralı kaplar temizlik açısından tercih edilmelidir. Kedinizin her tuvaletinden sonra kolayca, ızgara vasıtasıyla kumun içerisinden dışkısını ayırabilir , böylece hem kumunuzu uzun sure kullanabilir hem de çeşitli enfeksiyonların oluşumuna engel olabilirsiniz.

Tuvalet kabı alışkanlığı Kediler genellikle titiz hayvanlardır. Evinizin şekli nasıl olursa olsun kedinizin kendi tuvalet kabını kullanmayı tercih edeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak tuvalet kabı kesinlikle temiz olmalıdır. Kirli tuvalet kapları genellikle kedinin tuvaletini yapmak için başka bir yer aramasına neden olmaktadır. Tuvalet kabının pis kokmasına dışkıdan çok idrar neden olmaktadır. Ancak her ikisi de günlük olarak temizlenmelidir. Ayrıca birçok kedi kendine özel tuvalet kabı istemektedir. Tuvalet kabını da evin hareketli olmayan bir bölümünde ve kedinin rahatça kullanabileceği bir yerde tutmaya özen gösteriniz.Kediler kendi bölgelerini sahiplenmek ,sınırlandırmak için de tuvalet kabının dışına idrar yaparlar. Bunu daha çok kuyruklarını dikip titreterek idrarlarını dik bir yüzeye püskürterek yaparlar. Ancak bazı kediler bunu çömelerek de yapabilir. İdrarla kendi yaşama alanını belli etme, işaretleme normal içgüdüsel bir davranışıdır. Aslanlar ve kaplanlar da bunu yaparlar. Bunun için en iyi çözüm kısırlaştırmadır. Kısırlaştırma işlemi erken yaşlarda (5-7 aylık dönemde) yapılmalıdır. Eğer kediniz tuvalet kabını doğru olarak kullanmıyorsa ilk olarak hekiminize başvurmalısınız. Kediniz herhangi bir hastalıktan dolayı tuvaletini tuvalet kabına yapmıyor olabilir. Sağlığıyla ilgili bir sorunu olmadığı ortaya çıktıktan sonra veterineriniz bu davranış sorununu gidermek için uygun çözümler önerecektir...


2032p - Kedi Eğitimi | Erlik için

Kedilerin tırmalama alışkanlığı da içgüdüseldir Tırmalama veya pençeleme kedinin tırnağındaki ölü dokuların uzaklaştırılması için gereklidir. Ayrıca bu davranış kediler tarafından doğal hayatta bölgelerini işaretlemek amacıyla da kullanılmaktadır Kedilerde tırnaklarını çıkarma ,mobilyaları parçalamak isteği ile oluşan kötü bir alışkanlık değildir. Gayet doğaldır ki sizde bu şekilde kanepelerinizin parçalanmasını ,güzel halınızın tiftiklenmesini arzu etmezsiniz. Bu nedenle kedinin bu ihtiyacını karşılamak için hazırlayacağınız bir tahtayı onun kullanımına veriniz. Tırmalama oyuncağı ismi bize garip gelse de kedinin günlük en önemli ihtiyaçlarından biridir. Artan enerjisini harcayacağı, tırmanma ve tırmalama içgüdüsünü deşarj edeceği bir araçtır. Basitçe yapılabilir; boyunun 60-90 cm arasında olması tercih edilir. Uzun bir borunun veya bir odun parçasının üzeri halı veya tekne ipleri ile kaplanabilir. Ve ağır bir zemine dikey olarak sabitlenir.

Hadi biz yapalım: 1 ,5 cm kalınlığında 40 cm eninde 40 cm boyunda ağaç bir plakayı malzeme listemizde ilk sıraya koyalım. Daha sonra çok çeşitli olarak bulabileceğimiz 10 cm çapında plastik boru veya gerçek ağacı ölçüleri 40 x 40 x 1,5 olan tahtamızın tam ortasına 90 derecelik açıyla çok sağlam bir şekilde sabitleyelim. Sıra boru şeklinde olan tırmalama aracımızın üstünü kaplamaya geldi. Bunun için bir çok değişik malzeme kullanabiliriz. Herhangi hav dökmeyen halı çeşidinden tutun da limanlarda tekneleri bağlamaya yarayan plastik olmayan halatlara kadar bir çok seçenek kullanabiliriz. Seçtiğiniz malzemeyi borunun üzerine sıkıca sarınız; fakat sarmadan önce borunun üzerine bir miktar yapıştırıcı (bally) sürerseniz tırmalama oyuncağınız daha uzun ömürlü olacaktır. Daha kolayı gidip petshop'tan satın almanız olacaktır. Friendsvet petshop'unda dekoratif bir çok çeşidini bulabilirsiniz.


Tırmalama tahtası oyun sırasında kediye tanıtılmalı. Tahtayı kullandığı zaman onu ödüllendirmeli,başka yüzeyleri kullandığı zaman da sert bir "hayır!" ile veya iki elinizi birbirine vurarak caydırıcı bir ses çıkararak onu engellemelisiniz.