Dış ortamda pire kontrolü özellikle müstakil evlerde ve bahçe katlarında yaşayanlar için gerekli. Bahçede kolayca yaşamaya ve üremeye başlayan pirelerin önünü kesmek için öncelikle bahçenin bakımlı ve temiz olması gerek. Çimen ve diğer otların fazla uzamasına izin vermeyin. Düzenli olarak yapılacak ilaçlamalarla (3-4 haftada bir) haşerelerin ve larva ve yumurtalarının yaşamasını engelleyebilirsiniz.Ev içinde pire kontrolü için öncelikle kedi ve köpeğin yaşadığı yerleri vakumlu elektrik süpürgesiyle düzenli olarak süpürün. Bu temizlik tek başına ortamdaki parazit yumurtalarının yüzde 50 oranında azalmasını sağlar. Evdeki pirelerle sprey ya da toz halindeki ilaçlarla mücadele edebilirsiniz. Köpek ve kedinin yattığı yerin düzenli olarak temizlenmesi de pire problemlerini en aza indirir.Kedi ve köpekteki pirelerin uzaklaştırılması için ise birçok yöntem ve uygulama var:* Deriye damlatılan ilaçlar: Damla şeklindeki ilaçlar aylık olarak deriye uygulanır ve yaklaşık bir ay kadar etki eder.

* Pire spreyleri: Spreyler genellikle aeresol ya da pompalı şişelerle püskürtülen pire ilaçlarını içerir. Bunları uygularken dikkatli olmalı, havadar bir yerde uygulamalı ve gözlerinizi korumanız gerek.

* Pire ilaçlı şampuanlar: Pire ilaçlı şampuanlar da oldukça yaygın kullanılan pire ilaçları. Bunları uygularken 10 dakika kadar kedi ya da köpeğinizin üstünde bekletmeye özen göstermelisiniz.

* Pire tasmaları: Pire tasmaları da çok yaygın ve etkin olarak kullanılan pire mücadele yöntemleri. Tasmanın uygun büyüklükte ve doğru olarak takılmasına dikkat edin. Tasmanın deri ile temas etmesini sağlamak için tasmayı kedi ve köpeğinizin derisiyle tasma arasına iki parmağınız girecek sıkılıkta takmalısınız.

* Ağızdan veya enjeksiyonla uygulanan ilaçlar: Bu ilaçlar sadece veteriner hekimiz tarafından uygulanabilir. Bunlar pirenin gelişimini bozarak pire ile mücadelede etkin olarak kullanılırlar

* Pire tarakları: Pireleri öldüren ve pille çalışan tarakları kedi ve köpeğinizin üstündeki pireleri ortadan kaldırmak için kullanılabilirsiniz. Özellikle ilaçların zararlı olabileceği, hasta, gebe ya da yavru hayvanlarda bu taraklar daha güvenli ve yan etkisiz..