BOYUN TASMASI:

Boyun tasması köpeğiniz için vazgeçilmez malzemelerin başında gelmektedir. Tasma, köpeğinizin anne sütünden kesilmesinden sonra mutlaka takılmalı ve sürekli olarak boynunda durmalıdır. Aksi halde büyüyünce tasma taktırmayabilecektir. Köpeğinizi gezdirirken mutlaka tasması üzerinde olmalıdır. Tasma seçiminde kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Kalitesiz tasmalar köpeğinizin boyun bölgesinin tahriş olmasına, tüy dökülmesine, takılan tasmanın köpeğinizin tüylerini boyamasına neden olmakta ve en önemlisi ise köpeğinizin deri hastalıkları ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Tasma köpeğinizin büyüklüğüne göre seçilmelidir. Köpeğinizin boynunu ne çok sıkmalı, ne de çok gevşek bırakılmalıdır. Tasmanın üzerinde en az bir halka bulunmalıdır. Köpeğinizi gezdirirken kullanacağınız sevk kayışlarını boyun tasmasına takmayınız. Bunun için mutlaka göğüs tasması edininiz. Gezintiler sırasında sevk kayışını boyun tasmasına takmanız halinde köpeğinizin boğazı sıkışacak, nefes almasında zorluklar yaşanabilecektir.


SEVK KAYIŞI DERİ:

Değişik renklerde deri malzemeden yapılan, üzerinde en az bir kancası bulunan, isteğiniz uzunluklarda olabilen, göğüs tasmasına takılmak suretiyle kullanılan ve köpeğinizin yanınızdan ayrılmasını engelleyen bir malzemedir. Bu sevk kayışını köpeğinizi bağlamak için kullanmayınız. Aksi halde köpeğiniz sevk kayışınızı kemirerek kullanılmaz hale getirebilir.

SEVK ZİNCİR :

Zincir sevk kayışı güçlü ve zapt edilemeyen köpekler için tavsiye edilir. Uç kısmı zincir, tutma kısmı derinen imal edilmiş ve çok güzel olanları da mevcuttur. Köpeğinizi bir yerde sabitlemek istediğinizde kullanabileceğiniz bir malzemedir.

EĞİTİM TASMASI :

Özellikle büyük ırk ve bekçilik görevi üstlenebilecek köpeklerde kullanılması gerekmektedir. Eğitim tasması çelik malzemeden yapılmaktadır. Köpeğinizin boyun ölçülerine göre genişletilip,daraltılabilmektedir. Tasmanın taban kısmı düz, üst kısmı sivridir. Tasma istenildiğinde ters çevrilerek sivri ve fakat yuvarlatılmış kısım iç tarafa da getirilebilir. Güçlü bir yapıya sahip bulunan köpeğinizin dolaştırılmasında yaşanan sıkıntıların giderilmesi için sivri kısım iç tarafa getirilerek kullanılır. Köpeğiniz güvenliği sağlayacağı bölgede serbest bırakıldığında ise sivri kısım üst tarafa getirilir.

FLEX:

Köpeğinizin belirli bir bölgede serbestçe, sizi çekiştirmeden dolaşmasını sağlayan, değişik renk, özellik ve de uzunluklarda olan makara sistemiyle donatılmış, otomatik olarak kısalıp, uzayabilen sevk kayışıdır. Köpeğinizle gezinti bu sevk kayışı ile bir zevk haline gelir. Bu sevk kayışını köpeğinizi bağlamak için kullanmayınız.

GÖĞÜS TASMASI:

Köpeğinizi gezdirirken kullanmanız gereken ve en az boyun tasması kadar önemli olan bir malzemedir. Köpeğinizin ırkı ve büyüklüğüne göre deri ve naylon özellikte çok çeşitli ve renkte göğüs tasması bulunmaktadır. Göğüs tasması köpeğinizin boyun ve ön bacak altlarından geçerek göğüs kafesini sarmaktadır. Sevk kayışını mutlaka göğüs tasmasına takarak köpeğinizi gezdiriniz.

MAMA KABI:

Köpeğinizin yemeklerini koyabileceğinizin değişik renk ve özellikle mama kaplarını mağazalar ve veteriner kliniklerinden temin edebilirsiniz.

TARAK:

Özellikle uzun tüylü köpekleriniz için vazgeçilmez bir malzemedir. Değişik renk, özellik ve büyüklükte bulunabilen tarakların kaliteli olanları tercih edilmelidir. İnsanlar için imal edilmiş taraklar köpeğinizin tüylerini taranmasında yetersiz kalacaktır. Nasıl biz insanlar taranmak ihtiyacı hissedersek köpeğinizin de tüylerinin taranması gerekmektedir. Edineceğiniz tarağın dişlerinin ince tel olmasına dikkat ediniz. Köpeğinizi taramaya yavru iken alıştırınız. Köpeğiniz mümkün olduğu ölçüde ve en az haftada bir sıklıkla tarayanız. Tarama işlemi köpeğinizin tüylerinin daha sağlıklı,parlak ve güzel görünmesini sağlayacağı gibi derisine de masaj yapmanıza olanak sağlayacaktır. Tarama işlemi ile ölü tüyleri alarak tüy dökülmesini büyük ölçüde giderebileceğinizi unutmayınız. Tarama işleminde kesinlikle bastırmayınız. 15-20 dakika düz ve yine aynı süre ters yönde tarama işlemini gerçekleştiriniz. Köpeğinizin boyun,kulak ve arkası, kol altları ve kuyruk kısmının daha çabuk keçeleşeceğini dikkate alarak bu bölgeleri özenle tarayınız. Köpeğinizin taramaya başlamadan önce derisinde açık yara, ben, ur olup olmadığını kontrol ediniz. Tararken bu bölgeleri tahriş etmeyiniz. Köpeğinizi düzenli olarak taramanız traş yaparken onun fazla rahatsız olmasını engelleyecek ve traşın daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

AĞIZLIK:

Köpeğinizi insanların yoğun olduğu bölgelerde dolaştırıyor ve zaman zaman da serbest bırakıyor iseniz veya çok hırçın ve ısırma eğilimi fazla ise kullanmanız gereken önemli malzemelerden biridir. Değişik özellikte ve renklerden imal edilmiş ağızlığı temin edip kullanmanız, sonradan doğabilecek sorunların önüne geçebilecektir.

ŞAMPUAN:

Köpeğinizi, insanlar için üretilmiş sabun veya şampuanla yıkamayınız. Bu tür temizlik malzemeleri köpeğinizin tüylerine zarar vereceği gibi derisinde de tahrişlere ve çeşitli deri hastalıklarına neden olabilecektir. Köpeğinizi yıkamak için özel olarak üretilmiş köpek şampuanları veya hiç olmazsa saf yeşil sabun kullanmanız önemle tavsiye olunur.

MADALYON :

Köpeğinizin isminin, adres ve telefonunun yer alacağı ve veteriner hekim kontrolünde olduğunu gösterir bir madalyon temin ederek boyun veya göğüs tasmasına takmanızın büyük yararlar sağlayacağını unutmayınız.

GAiTA TOPLAMA ALETİ:

Çevreyi rahatsız etmemek ve kirletmemek için köpeğinizin gaytasını toplamak üzere imal edilmiş bir malzemedir. Uzun saplı, kürek ve süpürücünün bir araya monte edildiği, kol çekeceği vasıtasıyla otomatik olarak gaytayı içine alan bir alettir. Temin etmenizde yarar görülmektedir.