Kangallar.. Onlar bizim milli değerlerimiz. Yer yüzünde aslana kafa tutabilen tek hayvan, Namibya'da çitalardan korunmak için ideal bir hayvan, Hindistan'da köpek dövüşleri için ideal bir hayvan, kurt boğan gibi birçok yüceltici ünvanları vardır. Mesela üç kangal köpeği bir aslanı rahatlıkla yenebilir. Bu haksızlık diyorsunuz değil mi? Ama bir bufaloyu nereden baksan en az 5 aslan iş birliği içinde olup öldürüyor. Teke tek mi? Kesinlikle bir aslan bir bufaloyu indiremez. Doğanın kanunu bu. Aynı şekilde üç kangal köpeği bir ayıyı da rahatlıkla yenebilir. Tek bir kangal, bir kurdu paramparça edebilir.

kangal - Kangal Efsanesi

Kangallar.. Böylesine vahşi trajlı hayvanlar ayrı zamanda kadın ve çocuklara karşı gayet nazikler. Onlarla oyun oynayabilirler.
Kangallar.. Çok da zekilerdir. Sahibine yaklaşan herhangi bir insanın şüpheli olduğunu rahatlıkla sezip reaksiyon verebiliyorlar.
Kangallar.. Azarlandıklarında, boynunu yere indirip kendilerini affettirmeleri için mahsun mahsun sahibinin gözlerinin içlerine bakarlar.
Kangallar.. Yaradılışlarında her köpekten daha üstün zeka kabiliyetiyle doğan bu köpekler genelde eğitim almayı sevmezler. Onlar görevini kendileri idrak edip, eğitim almış bir köpekten kat kat iyi yaparlar.Peki böylesine iyi köpekler neden kötü amaçlar için kullanılıyor? Bir köpek güçlü olabilir. Günümüzde video sitelerinde kangallarla ilgili birçok örnekler var. Üç kangal köpeğine bir kurt vermişler ve boğduruyorlar. Bir ayıyı boğduruyorlar. Mağdur olan hayvanların çektiği acılar bu insanların hiç mi yüreğini sızlatmıyor anlamış değilim. Yabancı devletler bizim milli değerimize bizden çok daha önce önem vermişler. Kendileri bu güzel milli değerimizi koruyup, askeri, koruma, gösteri gibi birçok alanda değerlendirirken bizim bazı kangal yetiştiricilerimiz bu köpeklerin üzerinden dövüş yoluyla haksız kazanç elde etmekteler. Az önce bir başka arkadaşımız bir ineğin canlı canlı kıyma makinasına atılarak işkence çektirildiği video yu paylaşıma sundu ve orada kendimce vermiş olduğum cevaptan ötürü çok pişmanlık duydum. Çünkü bunun sadece dış ülkelerde değil, aynısı olmasada benzerinin bizim ülkemizde de yapıldığını biliyordum. Evet belki güçlünün güçsüzü ezdiği bir dünyadayız ama... Yazık bu canlara..
Lien Kangal - Kangal Efsanesi