Amazon'un bu servisi uygulama geliştiren programcıları (application developers) daha çok ilgilendiriyor ancak isminin ve arkasında yatan mantığın ilgi çekici olmasından dolayı buraya koymak istedim.
Amazon'un "Mechanical Turk" diye bir Beta web servisi var, buna da "Artificial artificial intelligence" diyorlar. Normalde insanlar bilgisayarlara komut verirken, bu sistemde işler tersine dönüyor ve bilgisayar insana görevler verip, yapamadığı bir işlem olduğunda insana soruyor.
HIT (Human Intelligence Task) dedikleri bu görevler, insanların bilgisayarlardan daha iyi yaptıkları işler (örneğin: Bu fotoğrafta bir pizza salonu var mı? sorusunu cevaplamak bir insan için basit ama bir bilgisayar için karmaşık bir işlem) Programcılar HIT sorulara cevap vererek Amazon üzerinden para kazanıyorlar. Bunun için listedeki HIT'lerden seçip cevaplamaları ve onayını beklemeleri yeterli. Nasıl çalıştığını denemek için tıkla.

İsmindeki Turk nereden geliyor?
1769 yılında Macar asıllı Wolfgang von Kempelen bütün Avrupa'yı şaşırtan bir satranç makinesi geliştiriyor. Makine karşısına çıkan herkesi yeniyor.
Insan boyutlarındaki bu zamanının ilk "yapay zeka" örneği, içindeki çarklar, dişler, kablolar ile bir robotu andırıyor ve kafasında türbanı ve sırtında da cübbesi var.
Bu nedenle adına Kemplelen'in Mekanik Türk'ü deniyor ve bütün Avrupa'yı turlayarak Benjamin Franklin, Napoleon Bonaparte ile satranç oynayarak onları da yeniyor. Ünü her yere yayılıyor.
Kuşkucu seyirciler için Kempelen yapay zeka robotunun içini açıp kablolarını da gösteriyor. Makinesiyle övünüyor. Fakat mekanik Türk'ün arkasında yatan sırrın aslında içinde akıllıca gizlenmiş bir insan satranç ustası olduğu çok sonra ortaya çıkıyor.

Dalavere deyince Avrupa'da insanların aklına önce Türklerin gelmesinin sebebi demek buradan ortaya çıkmış

Kempelen'in ünlü satranç makinesi hakkında yazılmış kitabı da Amazon'da buldum: The Turk
Merak edenler "search inside" özelliği ile içine göz atabilirler.