Piyanist besteci Tolga Özdemir (33), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk, orta ve lise eğitimini Antalya'da tamamladığını ve ardından Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdiğini söyledi.

İstanbul'da Faris Akarsu'dan teori ve piyano dersleri aldığını belirten Özdemir, öğrencilik döneminde çeşitli müzik gruplarıyla İstanbul'da gece kulüplerinde çalmaya başladığını anlattı. Üniversiteden mezun olduğu yıl tam burslu olarak Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nin kompozisyon bölümüne kabul edildiğini belirten Tolga Özdemir, burada Kamran İnce, İlhan Usmanbaş, Mark Wingate ve Fernando Benadon ile çalışma şansı bulduğunu kaydetti. 2002 yılında onur derecesi ile mezun olan Özdemir, daha sonra tam burslu olarak ABD'de University of Memphis Rudi E. Scheidt School of Music'te kompozisyon doktorasına başladığını anlattı.

Anadolu'da doğup büyümüş biri olarak çeşitli kültürleri aynı anda yaşayabilme şansını yakaladığını söyleyen Özdemir, şöyle konuştu:

''Bu çeşitliliği kendi müziğime de aktardım. Bağımsız müzikal tabakaları biraraya getirerek, daha büyük yapılar oluşturmaya çalıştım. Farklı kültürlere ait müzikleri aynı anda kullanarak, çok sesli olmasının yanı sıra çok kültürlü de olan bir müzik stili geliştirdim. Normalde yapılan Anadolu müziğini alıp, batı normlarına göre seslendirmek. Benim yaptığım ise batı müziğinin çıkış noktası olan müziği Anadolu'ya yeniden getirmek. Çünkü Batı müziğinin çıkışı Anadolu toprakları ve Mezopotamya.''

Bugüne kadar 40'a yakın beste yaptığını anlatan Özdemir, bestelerinin İngiltere, Arjantin, Amerika, Vietnam, Yunanistan ve Türkiye'de seslendirildiğini vurguladı. Bestelerinin dünyanın dört bir yanında çeşitli konserlerde seslendirildiğini ifade eden Özdemir, gelecek yıl da bestelerinin Brezilya başta olmak üzere Bulgaristan, İsveç ve Yeni Zelanda da konserlerde dinlenebileceğini söyledi.

ABD'deki müzik eğitimi tamamladıktan sonra Antalya'ya döndüğünü ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü'nde kompozisyon eğitimi verdiğini dile getiren Özdemir, ''Ex Oriente Lux'' projesi, Yönetmen Mehmet Güreli'nin uzun metrajlı filmi ''Gölge'' için film müzikleri ve klasik gitarist Lily Afshar için ''Shesh-tar'' isimli solo gitar eseri üzerinde çalıştığını sözlerine ekledi.

KİMDİR?

1975 yılında Ankara'da doğmuştur. Faris Akarsu ile özel olarak piyano ve teori çalışarak müzikal eğitimine başlayan Özdemir, İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezinde kompozisyon masteri yapma hakkı kazanmıştır. Burada Prof. Kamran İnce, Prof. İlhan Usmanbaş, Dr. Mark Wingate ve Dr. Fernando Benadon ile çalışma şansı bulmuştur. 2002 yılında onur derecesi ile mezun olan Özdemir aynı yıl tam burslu University of Memphis Rudi E. Scheidt School of Music'te kompozisyon doktorasına başlamıştır. Tez yazma aşamasında, halen Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamaktadır.

Genel olarak birbiriyle değişken oranlarda etkileşimli, ancak kendi içlerinde bütün olan müzikal veya müzikal harici tabakalar kullanarak eserlerini besteleyen Özdemir, ayrıca Anadolu müziğini klasik batı müziğinin ses sistemi içinde armonize ederek yaratılan bir çok seslilikten ziyade her enstrümanın ulaştığı kendi kültürel karakteristiği koruyarak ortak bir paydada buluşmasını esas alan çok kültürlü bir stil geliştirmiştir. Besteci, ayrıca bu fikri geliştirerek, arşivlenmiş ses kayıtlarını kullanarak doğaçlama bir kolaj olan “Audiographic music” elektronik müzik stilini de başlatmıştır.

Görsel Öğeler üzerine de çalışmaları olan Özdemir halen Kamran İnce yönetimindeki “Contemporary Chamber Players” ile bas gitar, vurmalı çalgılar ve gitar, “Symbiosis” salsa grubunda bas gitar ve piyano çalmaktadır. Bunun yanı sıra University of Memphis'te Eylül 2005 itibariyle “recording and house managing supervisor” olarak çalışmakta ve özel teori/kompozisyon dersleri vermektedir.

Başlıca eserleri arasında; Düspük (Piyano fantezisi), Karpathia (Alto saksofon konçertosu ve üfleme topluluğu), Aganta Burina Burinata (çalışma aşamasındaki 1. senfonisi), oda müzikleri, Dağ Başını Duman Almış ve Galatasaray Marşı üzerine düzenlemeler ve elektronik müzikler bulunmaktadır.