'1001 Gece Bale Topluluğu' Türkiye'ye geliyor 3'ü İstanbul'da, 1'i Ankara'da olmak üzere dört gösteri yapacak.1001 gece masallarının büyülü dünyasında unutulmaz bir yolculuğa hazır mısınız?

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu katkılarıyla Balaban Prodüksiyon-Organizasyon tarafından getirilen topluluk, 1-2-3 Mart’ta İstanbul AKM’de, 5 Mart’ta Ankara Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezinde sanatseverlerle buluşacak.

Dünyaca ünlü eserin başrollerinde Şehrazat rolünde Rimma İsgenderova, (Azerbaycan Devlet Sanatçısı) ve Şehriyar rolünde İslam İslamov, (Azerbaycan Devlet Sanatçısı, Kızıl Derviş Madalya Mükafatlı) var.

Azerbaycan’ın ünlü devlet bestecisi Fikret Amirov tarafından 1979’da yazılan ve aynı yıl sahneye konulan 1001 Gece Balesi, 1981’de SSCB Devlet Ödülü’ne layık görüldü.

Birçok ülkeyi dolaşan topluluk, 1981-1983 yılında Moskova’da Kremlin Kurultaylar Sarayı, 1982’de Marakeş, 1989’da Bağdat, 2003’te Rusya Akademik Büyük Tiyatro’da (Bolşoy Tiyatrosu) sahne aldı.

HİKAYESİ:

Genç Şah Şehriyar bir gün avdan geri döndüğünde sarayında keyif meclisi kurulduğunu, güzel eşinin ise hizmetkarlarının kolları arasında olduğunu görür. İhanet eden eşini öldürür ve çok katı bir karar alır: Ülkedeki bütün genç hanımları idam etmek.

Şah Şehriyar’ın karşısında vezirinin kızı Şehrazat vardır. Şah’ın içinde bulunduğu vaziyeti anlayan akıllı, hassas ve cilveli kadın onu masallar alemi ve bu alemin kahramanlarıyla cezbeder. Şah, Şehrazat’ın sihirli dünyasında 1001 gece geçirir. Bu masalların kahramanlarının yardımı ile Şehrazat, Şah Şehriyar’ı dünyada şeref ve adalet, yardımseverlik ve saflık gibi mukaddes hislerin hüküm sürdüğüne inandırır. Şah Şehriyar’ın kalbi yumuşamış, zarifleşmiş, Şehrazat’a karşı aşkla dolmuştur. Şah Şehriyar, sevdiği kadın Şehrazat’la uzun yıllar boyu mutlu bir ömür sürer.