İtalyan kemancı Nicollo Paganini keman çalmayı inanılmaz bir virtüözlük katına çıkarmıştı.
27 Ekim 1782'de Ceneviz'de, Antonio ve Teresa Paganini'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Beş yaşındayken babasından mandolin çalmayı öğrenerek müzikle tanışan Paganini, yedi yaşına geldiğinde keman çalmaya başladı ve onbir yaşındayken ilk konserini verdi. Giovanni Servetto ve Alessandro Rola gibi önemli eğitmenlerden dersler aldı. Bu eğitmenler, zaten herşeyi bildiğini farkettikleri Paganini'ye ders vermeye devam etmediler. Paganini, gençlik yıllarında sahip olduğu üstün yeteneği kaldıramadı ve içki ve kumar gibi alışkanlıklar edindi.


1804 yılına gelindiğinde Ceneviz'e taşındı ve burada kompozüsyonları üzerinde çalışmaya başladı. 23 yaşına geldiğinde eşsiz bir keman virtüözü olarak tanınmaya başlayan Paganini, 1813'te Milan'da, 1828'de Viyana'da, 1831'de Londra ve Paris'te kariyerinin önemli solo konserlerini verdi. Leipzig'te verdiği konseri izleyen, dönemin ünlü piayno eğitmeni Fiedrick Wieck günlüğünde Paganini'den, "Nesillerdir O'nun kadar büyük ve eşsiz bir sanatçı doğmadı" sözleriyle bahsetti.

Paganini'nin en sevdiği kemanı, 1742 yılında Giuseppe Antonio Guarnieri del Gesu tarafından yapılan ve "The Cannon" adını verdiği kemanıydı. Bu keman, normal kemanların aksine kazayla, çalınan telin dışındaki tellere çarpmayı engelleyecek bir yapıya sahipti. Bu sayede üç yada dört telden aynı anda çalınabiliyordu.


Şeytanla gizli ilişki kurmuş bir müzikçi diye ün salmıştı;gerçekten de bazı insanlar onun müziğini dinlerken kulaklarında şeytani bir nitelik algılarlar.Paganini en çok solo keman parçalarıyla tanınır.Bunlar pek çok besteci tarafından çeşitleme temaları olarak kullanılmıştır..


1834 yılında, frengi hastalığının tedavisinde kullanılan civa yüzünden zehirlendi ve konserlerini neredeyse tamamen bitirdi. Paganini, 27 Mayıs 1840 tarihinde, gırtlak kanseri yüzünden hayata veda etti.

Paganini ardında pek çok sonat, kapriçyo, konçertolar ve gitar çalışmaları bıraktı.