Müzik vücudu akort edip, kendine getiren özelliğe sahip. Ruh halimizi canlandırmakla kalmıyor bedene sağlık da sunuyor. İşte öneriler...

Müzik vücudu akort edip, kendine getiren özelliğe sahip. Ruh halimizi canlandırmakla kalmıyor bedene sağlık da sunuyor. "İlişkilerden iş stresine kadar ne derdiniz varsa ona göre müzik dinleyin, sorunlarınızı giderin" önerisinde bulunuyor uzmanlar.Müzik ruhun gıdası ama ruhu beslemekle kalmıyor, bedene de zindelik getiriyor. Dinlediğiniz müzik doğru tarz, mekan ve zamanda olduğu durumlarda sağlığa çok yararlı olduğu kanıtlandı. Zaten insanoğlu binlerce yıldır müziği bir tedavi aracı olarak kullanıyor.

Ancak müzik son yıllarda neredeyse reçetesiz satılan ilaçlar gibi bir tedavi aracı olmaya başladı. Müziğin kimi zaman yeni doğan bir bebeğin gevşemesini sağlamak, yürümeye yeni başlayan çocukları sakinleştirmek, bir yetişkine enerji vermek, kimi zaman ise, insanları özel günlerinde mutlu etmek gibi birçok yararı var. Müzik ve sağlık üzerine araştırmalarına yıllardır devam eden ve How Music Can Heal Individuals kitabının yazarı Amerikalı Dr. Alice Cash'ın işte bu konuda verdiği öneriler...

EĞER HAMİLEYSENİZ...

Eğer hamileyseniz veya hamile bir yakınınız varsa bu öneriyi mutlaka uygulayın. Akşam saatlerinde yaklaşık 20-30 dakika yumuşak bir biçimde şarkı söyleyin. Sesinizin güzel çirkin olması fark etmez. Bu haliniz bebeğinizi çok rahatlatır.

AH BU İŞ STRESİ

İş stresi gerçekten başa çıkılması çok kolay olmayan bir sorun gibi geliyor değil mi? Favori şarkılarınızı arabayla işe gidiyorsanız arabada, veya taşınabilir müzik çalarınızda dinleyin. Öğle tatiline çıktığınızda yine en sevdiğiniz albümü dinleyin. Göreceksiniz sevdiğiniz müzikle birlikte daha pozitif bir ruh haline bürünecek ve işteki stresten daha az etkileneceksiniz.

DERDİNİZ SİGARA MI?

Sigarayı bırakmaya mı çalışıyorsunuz? Bu süreçte yürüyüş ve egzersiz çok ama çok önemli. Egzersiz veya yürüyüşte, kulaklıklarınızdan gelen tempolu bir müzik sizi de havaya sokacak ve limitlerinizi zorlarken aklınıza sigaranın s'si gelmeyecektir.

UYUYAMIYOR MUSUNUZ?

Uykusuzluk çekiyorsanız müzik sizin ilacınız olabilir. Hem şarkı söylemek hem dinlemek emin olun fayda sağlayacaktır. Kaslarınızı gevşetir ve nefesinizi düzenler. Böylece hem keyifli hem sağlıklı bir uykuya başlamış olursunuz.

İLİŞKİNİZDE SORUN MU VAR?

İlişkinizde sorunlar mı yaşıyorsunuz? Flört döneminde seçtiğiniz ve mutlaka size özel bazı şarkılarınız vardır. Bu şarkıları dinlemeniz ve çoğu zaman partnerinize dinletmeniz, ilişkinizin ruh halini, özellikle çok sert geçen tartışmaların ardından daha sağlıklı bir şekle sokabilir. Romantik olanlar daha da iyi sonuç verir.