Bir zamanlar 2 milyonun üzerinde satan albümler sanatçıların vergi borcundan doğan haciz nedeniyle bugün satılıyor. Mahsun Kırmızıgül’e şöhreti getiren ‘Alem Buysa Kral Sensin’ albümü de satış listesindeKorsan yayınlar ve İnternet’ten dolayı müzik sektörü son yıllarda büyük darbe alırken vergi borcundan dolayı haciz konulan ünlü sanatçılara ait albümler satışa çıkarılıyor. 1991-2003 yılları arasında 46 sanatçının yaptığı albümlerin CD ve kaset olmak üzere toplam 108 versiyonu İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından bugün satışa sunuluyor. Değişik tarihlerde söz konusu albümleri çıkaran sanatçılar vergi borçlarını ödemeyince Maliye ile karşı karşıya geldi. Aralarında Mahsun Kırmızıgül, Gülşen, Mustafa Topaloğlu gibi isimlerin de bulunduğu sanatçılar Maliye’nin ödeme emirlerine rağmen vergi borcunu ödemeyince borçlar haciz aşamasına geldi.

MİLYON SATAN ALBÜMLER

Uzun süren tahsilat aşamasından sonra haciz noktasına gelindikten sonra Maliye, 108 albümü satmaya karar verdi. Bazıları piyasaya çıktığında hazırlayan sanatçı için dönüm noktası olan ve büyük başarı yakalayan albümler için toplam 54 bin 300 YTL muhammen bedel tespit edildi. Ancak albümler içerisinde toplam muhammen bedelin 30 bin YTL’si sadece Mahsun Kırmızıgül’ün 8 albümünden oluşuyor. ‘Alem Buysa Kral Sensin’ ismiyle 1993’te piyasaya çıkan ve Kırmızıgül’ün Türkiye’de şöhreti yakalamasında büyük pay sahibi olan albüm de satış listesindeki albümler arasında yer alıyor. Ayrıca sanatçının 1998’de çıkardığı ve haftalarca en çok satan albümler listesinde yer alan ‘Yıkılmadım’ albümü de satışa sunulan albümler arasında yer alıyor.

PRESTİJ MÜZİK İFLAS EDİNCE...

Satışa konu olan albümler bir zamanlar müzik piyasasında zirveye çıkan ancak daha sonra ortaklar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle düşüşe geçen Prestij Müzik’ten çıkmıştı. 1994’de Prestij Müzik’e ortak olan Kırmızıgül, şirketin atağa geçmesini sağlamıştı. Örneğin ‘Yıkılmadım’ albümü 2.2 milyon adet satışla gelmiş geçmiş en çok satışa ulaşan albümlerden biri olmuştu. Kırmızıgül, bu albümle müzik dalında ödüller almıştı. Ancak Prestij Müzik’in piyasada uzun ömürlü olamaması, albüm yaptığı onlarca sanatçının da mali açıdan sıkıntı yaşamasına yol açmıştı. Satılacak albümler arasında yine Prestij Müzik’ten çıkan Mustafa Topaloğlu’nun dışında, Gülşen, Nazan Şoray, Kerem gibi sanatçıların albümleri var.

İlk profesyonel albümüyle zirveye çıkmıştı

Alem Buysa Kral Sensin, 22 çocuklu bir ailenin ferdi olan Mahsun Kırmızıgül için büyük önem taşıyor. 1969’da doğup ilk ve ortaöğrenimini Diyarbakır’da tamamlayan Kırmızıgül, daha sonra İstanbul’a gelerek İTÜ Türk Musikisi Konservatuvarı’nda eğitim görmeye başladı. 1980 yılında müzik çalışmalarına başlayan Kırmızıgül’ün amatörce 8 albüm yaptıktan sonra, ilk profesyonel albümü olan ‘Alem Buysa Kral Sensin’ ile Türkiye çapında tanınır hale geldi. Haftalarca müzik listelerinin zirvesinden inmeyen albüm 2.3 milyon adet satmıştı.