Bach'ın çello suitleriyle ödüller kazanan viyolonsel ustası, başarılı şef Heinrich Schiff28 Mart’ta Cemal Reşit Rey’de bir viyolonsel resitali verecek. Schiff’e piyanoda; genç ve güzel yetenek Polina Leschenko eşlik edecek.


Cemal Reşit Rey Konser Salonu, “Heinrich Schiff Viyolonsel Resitali” 28 Mart 2008, 20:00 Piyano: Polina Leschenko

37 yıllık kariyeri boyunca dünyanın belli başlı konser salonlarında çalan ve çağımızın en başarılı viyolonselcileri arasında gösterilen Heinrich Schiff, 300 yıllık viyolonseliyle 28 Mayıs’ta Cemal Reşit Rey’de bir resital verecek.

Başarılı kariyerinin temellerini Tobias Kühne ve André Navarra'dan aldığı derslerle atan Heinrich Schiff, Avrupa, Japonya ve ABD'deki önemli konser salonlarında ve festivallerde sahne almış; Abbado, Chailly, Colin Davis, Dohnányi, Eschenbach, Gielen, Haitink, Harnoncourt, Jansons, Masur, Salonen, Sawallisch, Sinopoli ve Welser - Möst gibi birçok ünlü şefle çalışmıştır.

Schiff, Vivaldi ve Haydn'dan Lutoslawski ve Zimmermann'a kadar uzanan geniş bir zaman dilimini içine alan viyolonsel repertuarının tümünü kaydetmiştir. Kendisine ödül kazandıran Bach'ın solo süitleri kaydı ve Grand Prix du Disque ödülü kazanan Şostakoviç konçertoları kaydına ek olarak, Frank Peter Zimmermann'la birlikte kaydettiği Brahms'ın ikili konçertosu albümü Deutscher Schallplattenpreis ödülünü kazanmıştır. Schiff, The Mara (Stradivarius 1711) ve The Sleeping Beauty (Montagnana 1739) enstrümanlarla çalmaktadır.

Sanatçı viyolonseldeki başarısını, yaklaşık 20 yıldır şef olarak da devam ettirmektedir.

28 Mayıs’ta CRR Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan resitalde Schiff’e, genç yaşına rağmen önemli başarılara imza atmış, parmaklarıyla olduğu kadar güzelliğiyle de büyüleyen Polina Leschenko eşlik edecek.

İnceliği, akıcılığı, samimiyeti ve aldığı ödüllerle harikulade yetenek olarak anılan Polina Leschenko için, Gramophone dergisi ‘teknik ustalığını ve büyük bir sanatçı olacağının belirtilerini sıkça sergilemektedir’ diyor.

15 ve 24 YTL olan konser biletleri; CRR Konser Salonu gişesinden Biletix gişelerinden, biletix.com adresinden, Biletix Çağrı Merkezi’nden (0 216 556 98 00) temin edilebilir.

Program:
R. Schumann: 3 Fantezi parça, Op.73
D. Şostakoviç: Viyolonsel-Piyano Sonatı, re minör, Op.40
Ara
F. Chopin: Andante Spianato e Grande Polonaise Brillante, Op.22
C. Franck: Viyolonsel-Piyano Sonatı, la majör