Pentagram kurulurken, Türkiye'nin en çok tanınan heavy metal ve rock grubu olacağı belki de tahmin edilmiyordu.

Grup, 20. yılları için hazırlanan konser DVD'si ve CD'sinin tanıtım galası için 30 Mart'ta Bostancı Gösteri Merkezi'nde sahneye çıkacak.

_"Artık daha az konser vereceğiz" dediniz ama daha da çok görmeye başladık sizi. Bunun sırrı Pentagram sevenlerin revize olması mı?

_Cenk Ünnü: 20'nci yıl kutlama konserleri yaklaşık 17-18 tane olmasına rağmen yoğun bir şekilde konser teklifleri gelmekteydi. Konsere gelemeyenler için çıkaracağımız DVD, yoğun talebi azaltmadı. Biz de zaten konser vermeye can atan ve seyircimizle bütünleşmeyi seven bir grubuz. Sanırım yeni albüm kayıtları başlayana kadar konserlerimiz sürecek.

_Tarkan Gözübüyük: Geçen yıl Pentagram'ı ilk defa izleyen birçok genç müzikseverle buluştuk. Bu bizim için de güzel bir sürpriz oldu ve bu sayede yıl boyunca tahminimizden daha çok konser verdik. Mümkün olursa bu yıl daha önce gitmediğimiz şehirlerde de çalmak istiyoruz.

_Artık daha mı popülersiniz?

_Murat İlkan: Son zamanlarda biraz daha gündeme gelmiş olabiliriz ama bunun bizim popülerliğimizi artırdığını düşünmüyorum.

_T.G.: Uzun süredir hepimiz müzik alanında mümkün olduğunca çeşitli ve özenli işler çıkarmaya çalışıyoruz. Zamanla bu işler birikmeye ve insanların dikkatini daha fazla çekmeye başladı. Özellikle internet sayesinde her şey eskiye göre daha hızlı yayılıyor. Müzik dergileri de çoğaldı ve belli ki okuyucu bulabiliyorlar. Bunlarla beraber, bir kısım medyanın 21. yüzyıla girerken "satanizm"i keşfetmesiyle (!) de adımızı duymayan kalmadı galiba.

_20. yıla özel DVD ve audio CD'ler piyasaya çıkıyor. Peki sıfır km. bir Pentagram albümü gelecek mi?

_M.İ.: Bunu biz de çok istiyoruz. Ama bunun için bir zaman veremiyoruz. Uygun şartlar oluştuğu zaman zaten o bizi kendine çekecektir.

_T.G: 2007, uzun süredir planladığımız bazı işleri uygulamaya geçirdiğimiz yoğun bir yıl oldu. Eski çalışmalarımızın ulaşılabilir hale gelmesi ve bu ay yayınlanacak konser, albüm ve DVD'sinin yapımı için uğraştık. Bir süre daha konserlere devam edip sonra yeni albüm çalışmalarına başlarız herhalde.

_20 yılın özetini iki cümleyle alsam sizden...

_Metin Türkcan: Rock'n roll )

_T.G.: "Dis iz fidbol. Evriting iz samting hepind." (Hintli aksanıyla İngilizce olarak "Bu futboldur. Bir şeyler olunca her şey olur" diyor

_Eski vokal Ogün Sanlısoy'un desteğini aldınız, siz ne zaman iadeyi ziyaret yapacaksınız?

_M.T.: Ben kendi adıma o dediğinizi fazlasıyla yaptım. Ona destek olmak fikrine karşılık "Neden olmasın?" diyorum.

_M.İ.: Fırsat buldukça Ogün'ü aramızda görüyoruz. Bundan da mutluluk duyuyoruz.

_T.G.: 12 yıl aradan sonra Ogün'le beraber sahne almak bizim için çok anlamlı ve keyifli oldu. Önümüzdeki konserlerde bu olayı her fırsatta tekrarlamayı ve birçok müzisyen dostumuzu sahnede misafir olarak ağırlamayı düşünüyoruz.

_Eski albümleriniz Sony BMG etiketiyle tekrar yayınlanacak. Neden böyle bir karar verdiniz?

_C.Ü.: Bir grup olarak şimdiye kadar yaptığımız beş stüdyo ve bir konser albümünün müzik marketlerde yıllardır olmaması gerçekten çok kötü bir durum.

_T.G.: Eski albümlerimizi yayınlayan plak şirketleri, ülkemizdeki müzik ortamının sert ikliminde zamanla ufalanıp gittiler. Üstelik bunların bazıları uluslararası destekli büyük firmalardı. Müziğin ticarete değil, ticaretin müziğe hizmet etmesi gerektiğini bu arkadaşlara düzgün izah edemedik maalesef. Şimdi yeni bir sayfa açtık. Eski albümlerin yeniden basılması ve yeni bir konser albüm ve DVD'si için bir yıl süren çalışmanın son aşamasına geldik. Bu süre içinde de birbirimizi biraz daha tanımış olduk. Bu ortaklığın uzun soluklu olabileceğini umuyoruz.

_Geçmişe dönersek 20 yıllık bir grup olarak, Pentagram'ı Türkiye'deki müzik sektöründe nerede görüyorsunuz?

_C.Ü.: Pentagram olarak Türkiye'de bazı ilklere imza attığımız söylenebilir, yaptığımız olumlu işlerle yeni gruplara örnek teşkil etmek bizi gururlandırır.

_T.G.: Bizim için milat 12 Eylül ihtilali. Bizden önceki ustaların geçici olarak servis dışı kaldığı bir dönemde kendi kendimizi eğitmek ve müzik dışında birçok meseleyle de bizzat uğraşmak durumunda kaldık

_Rock'n Coke'ta sahne aldınız. Orası olmak istediğiniz bir nokta mıydı?

_M.T.: Çok keyifli bir sahne ve çok eğlendiğim hafta sonları geçirdim festival alanında. Büyük sahnede çalmak her müzisyen için daima çok keyiflidir.