Türkçe Rap Tarihi

Hip-hop'ın ülkemizdeki macerasının milad tarihi olarak 1995 yılında yayınlanan 'Cartel' albümünü gösterebiliriz. Bu albümün bir yıl önce DJ Mahmut'un arkadaşlarıyla yaptığı çalışma gibi birkaç albüm daha vardı piyasaya çıkan ama halkımızın Türkçe rap'le tanışması Cartel aracılığıyla olmuştu. Yüz binleri geçen bir satışa ulaşmasına karşın bu albümün ardından piyasaya çıkan diğer çalışmalar pek ilgi görmedi. Cartel, Almanya'daki yeni kuşak Türk gençleriyle birkaç Alman üyeden müteşekkil bir 'holding' gibiydi (zaten adı da buradan geliyor) ve içinde birkaç topluluk birden barındırıyordu. 'Cartel' albümünden sonra sadece Peter Maffay'la bir single hazırladılar ve ardından şirketi fesh ettiler. Sonra herkes kendi yoluna gitti. Erci E ve Karakan gibi eski Cartel'ciler solo çalışmalar yayınlamaya başladı. Ancak 'Cartel'in ruhu özellikle onların ve Almanya menşeli Türkçe rap gruplarının üzerinden hiçbir zaman eksik dlmadı.

Türkçe rap'in ikinci 'popüler olma' hamlesi beş yıl önce gerçekleşti. Özellikle Sultana'nın 'Kuşu Kalkmaz'ı o günlerde epey gürültü koparmıştı. Cartel ve Sultana gibi Almanya'daki yeni kuşak Türk gençlerinden Fresh B'nin ve Aziza A'nın çalışmaları da aynı günlerde gündeme gelmişti. Ancak bu isimler Türkçe hip-hop'ı yeraltından popüler mecraya taşımaya yetmedi. Yapılan çalışmalar sınırlı bir kitle tarafından ilgi gördü. Bu kitleyi oluşturanlar genellikle kendi 'rap'lerini kendi yapmak isteyen kişiler olması dolayısıyla sahnenin karşısında kalacak insan sayısı bir türlü istenen sayılara ulaşamadı.


Hip-hop'ın üçüncü Türkiye çıkartması Ceza'nın 2002'de yayınladığı Medcezir ile başladı.Sagopa Kajmer'in Bir Pesimistin Gözyaşları Albümüyle devam etti.CeZa'nın Rapstar albümüyle doruk noktaya geldi.CeZa, Sagopa Kajmer, Fuchs,Fuat Ergin,Sahtiyan,Ayben,Kolera.Sansar,Mozole Mirach bugünün en büyük rapperlarıdır.CeZa'nın Rapstar ve Sagopa'nın Bir Pesimistin Gözyaşları albümünden sonra Türkçe Rap severlerin sayısı en az 2 katına çıktı.Konserlere gelen rapseverler inanılmaz derecede arttı.Tv'lerde rap klipleri dönmeye başladı.Bu dönemde rapin içinde dissleşmeler oldu.Rapin 2 ağır topu CeZa ve Sagopa'nın dissleşmesi Türkçe rap için büyük kayıptı nitekim bunun farkına varan Sagopa CeZa'ya barış mektubu yazdı.Böylece buzlar eridi Türkçe Rap kazandı.CeZa çıkacak "Yerli Plaka" albümüyle ortalığı kasıp kavurmaya hazırlanıyor.Aynı şekilde Sagopa Kafile albümünden sonra kolera ile solo albüm yapmaya hazırlanıyor.Sansar Salvo Rapbiznezz ile geliyor.


x1pbglkvql4bsqrfvlvigmfhnqbhwycdd73jhmf2qdxyziocklczsya5 - Türkçe Rap Tarihi