MC açılımı : Master of Ceremony (seremoni lideri veya orkestra şefi anl(sansür) geliyor.)
Rapte Şarkı sözünü yazan, şarkıyı söyleyen , rap stilini belirleyen, bass ve ritim ayarını müziğe uyduran kişilere Mc denir. Mc bölümlere ve yaptığı işlere göre gruplara ayrılır. Mc : Solisttir. Bildiğimiz MC şarkıyı söyler ve rap sitili düzenlemekle hükümlüdür. Aslında bu işi yapan kişiye ayrı bir isim bulunamadığından (freestyler gibi) Mc denilmiştir. Freestyle : Doğaçlama anl(sansür) gelir kafana gelen her şeyi o anki ruh halinle birlikte kafiyeye uydurarak söylemendir.Bu işi yapan MClere FreeStyler denir. Raga : Tam bir anlamı yok Freestyleın daha hızlı biçimine denir Bu İşi yapan kişilere sokaklarda ragamuffin denir. Ragmuffinin aslında raga ile alakası yoktur. Ragamuffin : pis çocuk anl(sansür) gelir ve bu tabiri herkes kullanmaz. Genelde bu işi yapan MC lerin isimlerinin başına ragga kelimesi getirilir. Örneğin Ragga Oktay Compose : Beste anl(sansür) gelir. Yeni şarkı sözleri yazmasının yanı sıra kendisi rap sitilini bulur ve bass , ritim öğelerine ayak uydurmak için bestede değişiklik yapar. Bu işi yapan MCye ise Composer adı verilir.
Freestyler, Raga, MC ve Composer hepsi MC dir ve farklı özellik taşır. Bir ragamuffine hadi Freestyle kapışması yapalım derseniz sizinle alay eder veya aynı şeyi bir composera söylerseniz bilmem diyebilir ama bu onların mc olmadığı anl(sansür) gelmez. Bu arada Gruptaki DJlere de MC denilebilir. Çünkü onlar da müziğin yapımında rol oynuyorlar. ÖR/ Bomfunk MCs Bu arada Master Of Ceremony ile Master Of Compose u birbirine kadınştırabilirsiniz ama farketmez iki türü de MC denir. Piyasada MC kelimesinin açılımını yanlış yapanlar hatta yanlış yapan ve kendisini MC zannedenler olabilir. Bunlar yanlıştır. Master of sensation : topluluk efendisi (bir nebze yakın) Mic Check : mikrofon kontrol Microphone Controller : mikrofonu kontrol eden. Mic : mikrofon.

Dj Nedir?
Kelime disk jokey anlamında da, bu tanım pek yeterli değil gibi DJ müziğin yetersiz , kadınşıma ihtiyaç olduğu .... vBulletin. sıralarda Diskleri genelde mixer dediğimiz aletle oluşturur ve yeni efektler katarak yeni bir müzik yani bir diğer değişle yeni bir disk oluşturur. İşte bu yüzden Jokey disk deniliyor. DJ hem rap hem de elektronik müzikte yer alır asıl amacı müzik yapmak sözler bölümüyle mc ler uğraşıyor. Rap müziğinde Dj denildiğinde aklıma Türkiye de öncelikle DJ Arda geliyor bana kalırsa en iyilerinden bir tanesi. DJ Levo ise tanınmış olan benim beğenmediğim bir DJ. DJ Turboyu bilirsiniz ama ben house müzik sevmem. Gerçi bu zamanda CDyi playera koyup Play tuşuna basan herkese DJ diyorlar. eğer öyleyse ben de djim çünkü bu işlemi şeyimle bile yapabiliyorum. Bir de Türkiye de elektronik müzik var gerçi bir çoğu kişi bunun farkında değil ama Zafer Aracagökten Sıfır adlı albümü alsalardı. Dj lere hayranlık duyacaklarından eminim ama gerçek DJ lere. DJlerimiz böyle ara sıra şans eseri tanınıyor. Milliyet gazetesinde bir ara DJ Beyza çıkmıştı. Türkiyenin ikinci kadın DJi ama çalıştığı barda ara sıra tacize uğramıyor değil. DJ leri yozlaştırdılar açıkçası. Play Tuşuna bas Dj ol işte bu kadar kolay ya da Kemal Derviş in oğlu ol. Türkiye de çıkan rap kasetlerinde genelde DJ ler müziklerinde sample kullanıyor. araya bass sistemlerini koydukları zaman. Rap müziği için yeterli oluyor. bir çoğu kişi sample kullanırken bazıları ise bilgisayar sample larını kullanıyor. Tabi bana kalırsa müzikte orijinallik olmalıdır. Bir çoğu Dj bunu sample kullanıyor ama sample seçerken bazıları (Mic_Check ve Lewo gibi) arabesk müzikler ya da keman sample ları seçmeseler çok daha güzel olacağından eminim. Bol Skratch olaya hareketlik katacaktır. Neyse bu kadar yeter sanırım, sıra diğer menulerde galiba.

B-Boy Nedir?
Kız break dansçılara b-girl, erkeklere b-boy deniyor. Hiphopa ait bir bölüm değil. Genellikle Break dans yapıyorlar ama bunun yanında elektro, bugi, power, modern, techno, lowkick yapanları da görünebilir. Tüm dansları yapmakta Esenlerden Emilyo break dansta Yedikuleden Serdar ve İzmirden Gizmo Türkiye çapında tanınmakta ve beğenilmektedir. Break dansın tarihine baktığımızda break dans Güney Amerika daha açıkçası Brezilyadan alınan CAPOEİRA sitilinin Amerikalı sokak çocukları tarafından değiştirilip şu anki sitiline uyarlanmış halidir. Amerikalıların bulmasına rağmen gerek hiphop gerek break dans alanında Almanya dünyanın en iyisi olduğunu gösteriyor. Daha önce de söylediğimiz gibi rock ve hard rock bu ülkede çıkmıştı Almanya için alternatif müzik ve alternatif hayatın merkezi diyebiliriz. Break dans rap müziğinden önce çıktı ilk çıktığı zaman yaptığı stil şuan ki elektro müziğin aynısıydı daha sonra break dans elektro dans ismini aldı bugünün break dansı hiphop ortamında moda olunca bu ismi aldı. Break dansta şu anda yapılması en zor ve en çok uğraşılan hareket olarak airtrack ve airtrackli kombinasyon olarak görüyorum. Bunun yanı sıra break dans ve b-boy partilerinin kadın, kız (sansür) dönmüş artık Beyoğlunun balicileri bile 4 tur nighty atabiliyorlar. Çok yozlaşmış olduğunu görüyor belki bu yozlaşmanın nedeni rape ait bir bölüm olmamasından kaynaklanıyor olabilir çünkü rapper kişilikte olan insanlar kendi yaşadıkları yerleri ve ortamları fuhuş ort(sansür) çevirmekten kaçınır ve nefret ederler. Eskiden para kazanmak için break dans yapılırdı şu anda ise para verilip yapılıyor çünkü danstan daha çok beceri yarışması spor için yapılıyor. Hatta bazı Hıristiyan ülkelerinde manastırda siyahların break dans yaptıkları göreceksin. Bu break dans olayı bayağı bir yaygınlaştı. Hatta break dans yüzünden hiphop ve rap moda oldu her yerde bu stile uygun elbiseler satılmaya başlandı kısacası özenti topladı. Tabi kötü oldu ama neyse bu da geçer...