Indie müzik ansiklopedisine müziğe dair her şey

289730ic6 - Indie müzik ansiklopedisine müziğe dair her şey


Kendi türünde dünyanın en kapsamlı müzik ansiklopedisi olan ‘Indie & New Wave Müzik Ansiklopedisi’ Türkiye’de yayınlandı. Kitapta indie ve new wave ile ilgili tüm gruplardan plak şirketlerine, akımlardan albümlere kadar her şey bulunuyor.
Kitapta geniş yer bulan isimlerden biri The Clash'in solisti, Punk'ın büyük ismi Joe Strummer.İSTANBUL - 1970’lerin Punk’ının eşlik ettiği, power pop ve hardcore’u da içine alan ‘Indie & New Wave Müzik Ansiklopedisi’, indie ve new wave müziğini en kapsamlı bir şekilde ele alıyor.


‘The Virgin Encyclopedia of Indie/New Wave, Encyclopedia of Popular Music serisinin bu ilk kitabı, mainstream müziğine meydan okuyan bu son 20 yılın en heyecan verici müziklerinden birinin tarihi, önemli isimleri ve gelişimi hakkında önemli bir kaynak olarak yer ediyor.

Editörlüğünü ingiliz müzik yazarı ve eleştirmeni Colin Larkin’in yaptığı ‘ansiklopedik kitap’, alfabetik dizine göre ‘A Certain Ratio’ ile başlayıp ‘ZTT Records’ plak şirketiyle bitiyor.

CLASH’DAN RADİOHEAD’E

İçeriğini de Larkin’in kişisel birikiminden alan, okuyucuların ve eleştirmenlerin de düşüncelerinin değerlendirildiği kitapta Dead Kennedys, Clash, Radiohead, The Cure gibi tanınmş önemli gruplardan ‘Cocteau Twins’, ‘Pastels’ gibi daha az bilnen kült gruplara ve Elvis Castello, Smiths gibi ana akımın içinde de var olabilen bir çok isim bulunuyor.

Bu geniş kaynakta müzik gruplarının ve sanatçıların yanı sıra türe ve akımlara öncülük etmiş plak firmaları, dergiler ve TV programları da bulunuyor

Indie ve new wave türlerinin ortaya çıkışlarını, gelişmelerini, geçirdikleri değişimlerle birlikte aktaran kitapta bu tarza dahil olmuş ya da edilmiş tüm grupların kendileri hakkında yazılmış okunsal kaynaklara, gruplar ve sanatçılarla ilgili başka kitap, film ve belgesel gibi kaynakların bilgilerine de yer veriliyor.

Geniş indeksi ile araştırma olanağı da sunan kitapta kapsamlı bilgi edinmek için müzisyenlerin diskografyaları ve albüm değerlendirmeleri de bulunuyor.

7 milyondan fazla kelime içeren kitap kendi türünde dünyanın en kapsamlı kitabı olarak kabul ediliyor.

Tenedos yayınevinin basımını gerçekleştirdiği ‘indie ve new wave ansiklopedisi’nden sonra jazz, blues, country, R&B and soul, elektronik müzik ansiklopedileri de basılacak.