Debut albümleri “Show No Mercy”den 15 yil sonra “Diabolus In Musica” albümüyle geri dönen Slayer, geçmisin “Big Four” lakapli speed metal kralliginin bayraktarligini yapan son savasci. Ne gelip geçen gruplar, trendler, ne plak sirketlerinin sorunlari, ne de davulcu krizi Slayer’in hizini kesebilmis…Önemli olan, bir gecede bir numara olmak degil, on yili askin bir süre bir numarada kalabilmektir.

slayerjd9 - Slayer Röpörtaj


4 yil önceki “Divine Intervention’dan sonra sizden pek umulmayacak bir süre dinleyicinizi albümsüz biraktiniz. Kadroda sorunlariniz oldu, ardindan plak sirketiniz defalarca yeni albümün piyasaya çikis tarihini erteledi. Kisacasi bu sorunlari açiklar misin?

Bizim sorunumuz yoktu. Kadro arasira degisir, olur böyle olaylar. Plak sirketimiz American Recording’in ise uzunca bir süre dagitici firma konusunda kararsiz kalmasi bizim problemimiz diil. Albüm kaydi Eylül’97’de bitti. Sonra 5 ay sirketimiz dagitimcilarla ugrasti. Piyasaya çikis tarihi de dolayisiyla birkaç kez ertelendi. Bunun disinda albümün masteringinden de tatmin olmadik. New York’ta remastering olayina girdik.Simdi herþey yolunda.

Diabolus In Musica”yi dinledigimde, özellikle iki parçada degisik etkiler duyuyorum. “Stain Of Mind”da vokalde hip hop etkisi, “Deth’s Head”de ise punk izleri görülüyor. Bu sizin “Undisputed Attitude” sonrasi yeni stiliniz mi?

Aslinda bunlar bizim kaydettigimiz son iki parça. Ikisini de bu subat ayinda kaydettik. Kerry King scratch vokalleri yapti. Hosuma gitti yaptigi. Kanimca son yaptigimiz bu iki parça, en siki parçalarimiz oldu. Oldukça groovy bir albüm oldu. Aslinda ben Slayer’in her albümünü groovy buluyorum.

Groove dedin de; bence en groovy parçaniz Ice-T ile yapilan “Judgment Night” samplerindaki parçanizdi. Taparim ben o parçaniza!

Bize böyle bir metal/rap, crossover parçasi teklifi geldiginde kiminle yapacagimizi düsündük ilk önce. Sonra Ice-T geldi aklimiza. Ice-T isini bilir. Kendisi mükemmel bir rapçi. Ona Slayer gibi metal grubu için rap yapma firsatini verdik. Bence çok orjinal oldu o parça. Riffler Slayer, vokaller Ice-T. Kim dinlerse dinlesin bu farki duyar.

Diabolus In Musica” albümüne dönelim. Isim yine satanizm ile ilgili. (NOT: Müzik tarihinde “Diabolus In Musica”, TRITONUS INTERVALI olarak adlandirilir. Bu ton farki, diger 3 tam tondan farkli oldugu için, kilise tarafindan “seytani tini” olarak nitelendirilmis ve yasaklanmisti)Eski satanist günlere dönüs var diyebilir miyiz?

Hah ha ha. Evet diyebiliriz. Satanizm her zaman için Slayer’in bir parçasi olmustur. Çok güçlü bir imaj, çünkü insanlari korkutuyor. Bu sembolizm grubun bir parçasidir. “Diabolus In Musica” adin koymamizin nedeni de, kulagi rahatsiz eden bir müzigimizin olmasi. Yillar önce bir röportaj sirasinda birisi çaldigimiz müzigin “seytani melodiler” oldugu konusunda uyarmisti bizi. Çok hosumuza gitti, ortaçagda yasaklanan bir tonda sarki yaptigimiz için. Iste Slayer bu: SEYTANIN MÜZIGI!

Geçtigimiz günlerde bir TV programina konuk olarak katildigimda bir izleyici telefon açarak bana Slayer’in satanizm ile baglantisi konusunda bir soru yöneltmisti. Simdi buna dayanarak, ben de teenager yillarimda kafami mesgul eden bir soruyu sana sormak istiyorum. Slayer, o eski güzel “Show No Mercy”, “Hell Awaits” yillarinda satanist miydi, yoksa olay imaj miydi? Tom, bana tam olarak kime veya neye inandigini söyler misin?

Eeee, evet bi imaj olayiydi. BIZ ASLA SATANIST DEGILDIK! Dini inançlarimiza gelince… Içimizden ikisi Tanriya inaniyor. Ben ve Paul katolik olarak vaftiz edildik. Kerry ateist. Onun inanci yok, bu yüzden yazdiklari onu ürkütmüyor. Jeff de Kerry’nin tarafinda sanirim. Hepimiz içimizdeki dogrulari arayarak büyüdük. Ben kendi dogrularimi uzunca bir süre önce buldum. Herseyin bir kaderi olduguna inaniyorum. Annem ve babam çok dindar, onlar din dersi veriyorlar. (Röportajin bu kismina kadar sular seller gibi konusan Tom, nedense inançlari konusundaki bu soruya oldukça zor ve kekeleyerek cevap veriyor.) Bugüne kadar yüzlerce kisiye röportaj verdik ve kimse bize bu soruyu sormamisti. Oldukça sasirttin beni, çünkü kimse bana kendi inançlarimin ne yönde oldugunu sormamisti. Bu hep geri planda kalan bir gerçekti. Ailemin dindar olmasindan hiç utanmadim, ama bunu da açikçasi bugüne kadar sorulmadigi için senden önce kimseye söylememistim.

“Show No Mercy” benim ilk askim. Gerçi “Reign In Blood” tüm zamanlarin en iyi speed metal albümü olsa da, ilk albümünüzün yeri bende ayri. Bu albümde “Crionics” parçasi da benim favorim. Sözlerinde “The doctors, the lawers and the g-man are living in fear!” diye bir cümle var. Hocam kimdir bu “g-man”? Ne is yapar? Bunca yildir hiç bir sözlükte bulamadim.

Hah ha ha! Bu Amerika’da alkolün yasak oldugu yillardan kalma bir terim. “Firearm Agent” anlamina geliyor. Nerden buluyorsun bu sorulari ya, çok iyi! Son iki soruyu 17 yillik Slayer tarihinde ilk soran sensin. Hosuma gitti!


Olsun o kadar! Siz de ‘80’li yillarda dünya gençligini pesinden sürüklemis önemli bir grupsunuz. O yillarda, dönemin en büyük 4 grubu Slayer, Megadeth, Anthrax ve Metallica için “Big Four” tabiri kullaniliyordu. Sence bu 4 büyükten kimler kaldi geriye? Yani bugünkü 4 büyükleri saymani istesem…

Bence bu “Big Four”un adini artik degistirmek lazim. Artik geriye sadece bir büyük, 3 küçük kaldi, hah ha ha! Bugünkü büyükleri sayarsam Pantera ve Machine Head. Aklima 4. Bir isim gelmiyor.

‘80’lerdeki Exodus, Venom, Testament gibi rakipleriniz geçtigimiz yillarda tekrar dirildiler. Eski günlerdeki rekabet sence tekrar geri gelecek mi?

Dürüst olmak gerekirse, onlarin parasi bitmis herhalde! Hah ha ha! Olayin sirri burda sakli!

Yeni albümdeki 12 ve 13. Parçalar (“Ungarded Instinct” ve “Wicked”) sadece Japon baski CD’lerde var. Bunun nedenini merak ettim.

Sadece is icabi. Japonya’da herkes ithal CD aliyor. Japon distribütörümüz kendi albümlerini satmak için albümü bu iki bonus track ile birlikte satiyor. Sadece bu yüzden; Japonlar kendi ürünlerini satin alsinlar diye! Herkes hakki olan parayi kazanmak istiyor, kimseyi bu yüzden suçlayamazsin!

Körfez Savasi sirasinda Amerikali pilotlarin Irak’i bombalarken “Seasons In The Abyss” dinledikleri söylenir. Bu dogru mu?

Bir arkadasim savasa gitmisti. Pilotlarin Slayer dinledigi dogru! Ama sadece Slayer diil, baska gruplari da dinlemisler. Hatta askerleri gaza getirmek için uçaklarla Slayer dinletmisler tüm siperde yatanlara!Benim de bir sekilde savasta tuzum oldu diyebiliriz

Sen demin Megadeth’i de artik küçülen gruplar arasinda saydin. Ama duyduguma göre ABD’deki bir festivalde sizi headliner olarak çikarttirmamislar!

Bu her zaman bir sorun olmustur büyük gruplar arasinda. Kimin açilis yapacagi, kimin finali çalacagi hep tartisilir. Son olarak çikmamak bize koymaz. Seyircinin enerjisini biz aliriz. Diger gruplara seyircinin enerjisini BIRAKMAYIZ!

“Clash of The Titans” efsane turnesinde yeralan Suicidal Tendencies da geri döndü. Suicidal benim en sevdigim iki gruptan biridir. Sence yeni bir Clash Of The Titans turnesi umudu var mi?

Bilemiyorum. Bu soruyu organizatörlere sormak gerekir. Suicidal Tendencies’a gelince; bence Mike Muir kendini iki grup projesine çok kaptirinca Suicidal’i bitirdi. Çok iyi bir grup, dönmelerine sevindim.

Sizi en son Dynamo 96’da seyretmistim. Dynamo’da headliner olarak çalmak nasil bir duygu?

Müthis bir sey. O yaz birçok Açikhava Festivaline çikmistik ama Dynamo tartismasiz en iyisiydi. Dynamo Open Air Festivali’ni ilk kez 1985 yilinda ilk Avrupa turnemiz sirasinda duymustum. Herkes bu festivalden bahsediyordu. ‘96’da bize ve Venom’a headlinerlik teklif edildi. Ilk önce her iki grubu da ayni gecede çaldirmayi planlamislardi ama olmadi tabii ki! Her zamanki “ilk kim çikacak?” sorunu. Sonunda ilk gecenin sonunda Venom, ikinci gecenin sonunda biz çaldik.

O konserde Metallica’nin baska bir isim altinda sürpriz olarak Slayer’dan önce sahne alacagi söylentisi vardi. Neden çikmadiklarini biliyor musun?

Bunu bilmiyorum. Çiksalardi rezil olurlardi. Dynamo izleyicisine yeni parçalarini mi çalacaklardi?

Kerry King’in eski konserlerinde taktigi çivili bilekliginin kaç kilo oldugu hep merak konusu olmustur

5 pound kadar.Çivilerin uzunlugu da 2 inch .Kendisi yapmisti. Bir deri alip çivileri geçirdi. Elinden gelir böyle isler!

Yasin geldi 37’ye Tom. Dünyanin en hizli grubunda emeklilik yasi belli mi?

Eger biri bir gün çikip albüm satamadigimizi söylerse, baska bir is yapmamizin zamani gelmis demektir. Simdilik yaptigim is çok hosuma gidiyor. Görülüyor ki sen de burda yaptigin isten zevk aliyorsun. Zaten yaptigin isi sevmezsen, bi s*** olmaz o isten!

Röportaj İçin Teşekkürler

Ben Teşekkur Ederim