Heavy Metal tarihinin en sevindirici reunion’larından biri geçenlerde gerçekleşti ve Metal Tanrısı Rob Halford efsanevi grup Judas Priest’e geri döndü. Yıllardır beklenen bu buluşmanın ardından grup “Electric Eye” isimli kapsamlı bir DVD ile karşımızda. Grubun kurucu üyesi Ian Hill ile söyleşi

Neden 86’daki bu konseri seçtiniz, Painkiller dönemi olsa daha iyi olmaz mıydı?

Painkiller döneminde bu kadar kaliteli bir biçimde kaydettiğimiz başka bir performansımız yoktu. Ayrıca 86’da resmen zirvedeydik ve çok daha büyük sahnelerde konser veriyorduk. İnsanların Judas Priest’in bir zamanlar hangi konumda olduğunu göstermek istedik.

Judas Priest’in ve sizin imajınız yıllar boyunca sürekli değişti. Breaking The Law ve Turbo Lover gibi eski videoları izlerken neler düşünüyorsunuz?

Bazen eski videolara bakıp “Bunu yaparken aklımız nerdeymiş” dediğimiz oluyor tabii, ne demek istediğimi anlamışsındır. Baya da gülüyoruz bazı hallerimize. Ama Judas Priest’in o zamanın şartları altında her zaman cool ve değişik bir görsellik sunduğunu da düşünüyorum.

Peki hangi klip favorin?


Ooo bu çok zor bir soru. Hımm... Grup olarak You’ve Got Another Thing Coming’i çok beğendiğimizi söylemeliyim. Judas Priest’i çok iyi yansıtan bir klip.

Gelecek yıl müzik piyasasındaki 30. yılınızı kutluyorsunuz. Judas Priest, günümüzde aktifliğine devam eden ve 70’lere, 80’lere, 90’lara ve 2000’lere şahit olan nadir gruplardan biri. Bu on yıllık periodları karşılaştırırsan ne diyebilirsin? Hangisi en iyisiydi sence?

80’ler. (güler) 80’ler dememi bekliyordun değil mi? Bilmiyorum gerçekten, her dönemin bizde bıraktığı güzel anılar var. 70’lerdeki heyecan hiçbirinde yoktu ama o zaman da büyük bir mücadele vardı. 80’ler en büyük olduğumuz yıllardı. 90’lar ise değişikti. Geçmişe bakmayı sevmediğimiz için 2000’ler de bize güzel geliyor. Müzik dünyasına bakacak olursak, 70’lerin çok farklı olduğunu söylemem lazım. O zamanlar insanların yapmak istediği tek şey konsere gitmekti. O yüzden konserler çok güzel geçiyordu. Sonra VHS’ler, televizyon kanalları, şimdilerde DVD’ler insanları daha çok çekiyor. Ama 70’lerde insanların yapacak başka bir şeyi yoktu, tam bir çılgınlık dönemiydi.


Priest’in diskografisine baktığımız zaman diğer grupların aksine yaşlandıkça daha sert daha hızlı bir sound’a yaklaştığınızı görüyoruz. Neden böyle?


Evet, bu bize de ilginç geliyor))) Ama müziği sertlik ve hız ile açıklayan bir grup değiliz. Bu daha çok müzikal evrimle alakalı bir durum bence. Her albümde yeni ve farklı bir şeyler denemeye çalışıyoruz, her albümde daha dolu daha güçlü oluyoruz.

Anladım, o zaman reunion hakkındaki sorularıma geleyim. Herkes bu reunion’ın gerçekleşmesini bekliyordu. Sonra gerçekleşti ama siz pek röportaj vermediniz. Sessiz kalmayı tercih ettiniz. Neden?

Reunion’la beraber çok sıkı bir program yığıldı önümüze. Biz de açıkçası röportaj vermeyi seven bir grup değiliz. Evet, Rob ile tekrar bir araya geldik ama bu bizim için dışarıdan göründüğü kadar büyük bir olay değil ve bunu abartıyor gibi görünmek istemedik. Zaten onun gruba geri dönüşü başlı başına büyük bir olaydı, bunun arkasını doldurmaya gerek duymadık.

Peki Rob ile ilk buluşmanızı anlatabilir misin? Nasıldı ortam?

Bizim buluşmamız reunion amaçlı bir buluşma değildi. Hadi bir araya gelelim, konuşalım, aramızdaki dertleri çözelim ve Electric Eye DVD’sinin içeriğini seçelim amaçlı bir buluşmaydı. Evet, buluşmadan bir reunion kararı çıkabilirdi ama çıkmayabilirdi de. Ama buluştuğumuzda, Rob ile konuştuğumuzda hepimizin onu özlediğini onun da bizi özlediğini gördük. Çok sıkı bir muhabbet oldu. Aradaki buzlar çözüldü ve “Neden olmasın” diyerek bir araya gelmeye karar verdik.


Reunion olacağına dair birçok dedikodu vardı o sıralar?


Sadece o sıralar değil, 1993’te Rob ayrıldıktan sonra her gün böyle dedikodular çıkıyordu. Bu on yıllık sürede yaptığımız tüm röportajlarda mutlaka bir tane “Eee, Rob ne zaman geri dönüyor?” tarzından bir soru oluyordu.


Peki medya şimdilerde bu reunion’ın ticari amaçlar uğruna olduğunu söylüyor, bu konuda ne diyebilirsin?

Evet, bu olay bize ekstradan bir para getirecek, bunu söylememiz lazım. Ama bunu tabii ki para için yapmadık. Hiçbirimizin paraya ihtiyacı yok sonuçta, ayrıca Tim ile beraberken de bu konularda kötü gitmedik. Bu reunion tamamen birbirimizi özlediğimiz için gerçekleşen bir olaydır.


Rob gruptan ayrıldığı zaman sizin için kötü şeyler söylemişti, siz de onun hakkında kötü şeyler söylediniz? Bu laflarınızı nasıl yuttunuz peki?

Evet, haklısın. O zamanlarda son derece çocuksu ve aptalca davranmıştık. Rob’un bizim için ne kadar değerli olduğunu anlayamamıştık. O da Priest’in onun için ne anlama geldiğini unutmuştu. Ama yıllar geçtikçe daha olgun bir şekilde bakabildik. Sonuçta iki taraf da suçluydu, o yüzden aramızda bir problem olmadı.

Rob’ın kız kardeşiyle evli olduğunuz doğru mu?

Evliydim, boşanalı çok oluyor.

Rob, Priest’e girdiğinde hepinizin onun homoseksüel olduğunu bildiğinizi ve bunu Rob’ın duyurmaması için ona bir anlaşma imzalattığınızı söylemişti. Bu doğru mu?

Bunun hakkında bir bilgim yok. (Hep böyle derler sıkışınca ) Rob, cinsel hayatını kendi saklamak istedi. Sonuçta yatakodasının kapısının ardında olanlar onu ilgilendirir.

Tim Owens (Ripper)’la hala konuşuyor musunuz, Iced Earh’e geçişi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tabii ki, o bizim çok iyi bir arkadaşımız. Kesinlikle çok yetenekli biri ve Priest için elinden geleni yaptı. Bundan sonra çok iyi projelere imza atacağına eminiz. Iced Earth ile yaptıklarını dinlemedim ama iyi şeyler duydum.

Evet, yeni albüme gelelim, herkes yeni albümün Priest’in hangi dönemine benzeceğini tartışıyor. Nasıl olacak yeni albüm?

Oturup konuştuk ve Painkiller’ın devamı gibi olmasına karar verdik. Bu bence alabileceğimiz en iyi karardı. Rob ayrıldıktan sonra da o albümdeki sound’u devam ettirmeyi düşünüyorduk ama Painkiller ile Jugulator arasında 7 sene vardı ve farklı bir vokalistimiz vardı. O yüzden esas şimdi o albümü devam ettirebiliriz.

Judas Priest’in kurucularından biri olduğunuz halde sizi hep geri planda görüyoruz. Rob, K.K.Downing ve Glenn Tipton’ın hep arkasında oluyorsunuz. Niye böyle?

Bu benim karakterimle ilgili bir şey. Kendimi çok göstermeye gerek duymuyorum. Ayrıca her grupta ön planda olanlar ve arka planda olanlar vardır. Hiçbir grupta beş tane frontman olmaz

Rock Star (başrolünde Mark Wahlberg’in oynadığı, Ripper’ın hayatından esinlenen film) filmi hakkındaki düşüncelerin neler?

Filmin Judas Priest’le hiçbir alakası olmadığını düşünüyorum tabii ki. Sadece belli başlı bazı şeyleri almışlar ve ondan kendi kafalarına göre bir hikaye çıkarmışlar.

Peki nasıl gelişti bu proje? Sizin hiçbir alakanız olmadı mı?

Olmadı. Prodüktörler Amerika’da bir gazetede Tim’in hikayesini okumuşlar. Cover grubundayken hayalinin grubuna giren biri hakkında böyle bir film geliştirdiler. Bize bir ara gelip toplantı yaptılar ama biz bu filmin Priest’le alakası olmayacak bir şey olduğunu anladık. O yüzden filmin tanıtımlarında ismimizin geçmemesini de rica ettik. Önceleri ismimiz geçti ama sonra bıraktılar.

Bu filmden dolayı size telif veya başka bir şey ödediler mi?

Hayır. Sadece Tim’in hikayesini yazan gazeteye yüksek bir meblağ ödemişler diye duyduk.

Son sorum çok klasik. Reunion turnenizde Türkiye’ye gelecek misiniz?

Sadece Türkiye değil, daha önce çalmadığımız her yerde çalmak istiyoruz. Ama biz ne kadar istesek de bu tip şeyler bizim kontrolümüzün dışında. Organizatörlere ve bizim menajerlerimize bakan bir durum.

Rob’ın dönüşünden sonra fiyatınızın arttığını duydum.

))) Evet arttı. Ama masraf da arttı. Daha büyük bir sahne, daha kapsamlı bir turne. O yüzden yani