Grup Yorum ‘Baş Eğmeden’ özetledi


Yaşadıkları tüm baskılara ve engellemelere rağmen 23 yıldır söylemlerinden taviz vermeden yol alan Grup Yorum, müzikte 23. yıllarına yeni albümleri “Baş Eğmeden”le girdi.


298390 - Grup Yorum ‘Baş Eğmeden’ özetledi


İSTANBUL - 70 kişilik bir sanatçı korosuyla Amerika’ya “Defol” diye haykıran Grup Yorum, çocuklara Aziz Nesin’in “Öyle ağlasam, öyle ağlasam ki çocuklar/ Size hiç göz yaşı kalmasa” dizesiyle sesleniyor. Grubun 20. albümü olan “Baş Eğmeden” halkların kardeşliğinden F tipi hapishanelerde yaşanan tecrite, gecekondu yıkımlarından Irak’taki işgale kadar birçok konuyu içeren şarkılardan oluşuyor. Yorum üyeleri albümlerini ve son iki buçuk yılın özetini anlattı:

“Bu albüm için çalışmalara iki buçuk yıl önce başladık. Gerek ülkemizde gerekse dünyada yaşanan siyasal gelişmeler, ekonomik sorunlar, yoksuların, açların, direnenlerin meseleleri ve işte insanların zulüme karşı mücadelesini gerektirecek olan her şey bizim de gündemimizdeydi. Doğal olarak bütün bunlar bizim bu süreçteki, üretim sürecimize doğrudan yansıdı.Bundan önceki bütün albümlerimizde olduğu gibi, yine işte yaşadığımız çağa tanıklık etme, yaşadığımız süreci işlemek anlatmak, o sıkıntıları ifade etmek, insanların bu noktadaki sesi olmak gibi bir misyonumuz, yükümlülüğümüz vardı. Ve bunun sonuncunda oluştu Baş Eğmeden’deki şarkılar.”

MÜZİKAL OLARAK YENİ
“Müzikal olarak da yine özellikle günümüz tınıları, günümüz renkleri ve düzenleme tarzlarını da değerlendirmek, hatta bunu geçmiş albümlere oranla daha fazla değerlendirmek gibi başka özel bir boyutu daha vardı Baş Eğmeden’in. Mesela bu albümde bir hip hop şarkı da var. Hip hop müziğin içindeki öfke bizim için önemli. Hip hop müziği siyahların duyduğu öfkenin sonucu, muhalefetin göstergesi olarak ortaya çıkmıştır. Ama elbetteki her şey kapitalist düzenin eline geçince ne olursa olsun kirleniyor. Biz hip hop’un kirlenmeyen yüzünü dinleyicilerimizle buluşturmak istedik.”

70 KİŞİLİK KOROYLA “DEFOL AMERİKA”
“Bundan yaklaşık bir sene önce bir kampanya başlatmıştık. Türkiye’nin dört bir yanında “Ortak düşman Amerika’dır” adı altında konserler verdik. Bazı sanatçı dostlarımız da bize katıldı. Gittiğimiz yerlerde tanıştığımız yerel sanatçılarla daha da çoğaldık. Geniş bir katılımla, sanatçıların katılımıyla büyük bir kampanya oldu bu. Bu sadece Grup Yorum olarak bizim yürüttüğümüz bir kampanya değildi, ülkenin dört bir yanında destek bulan bir kampanyaydı. İnsanlar, “Evet fartklılıklarımız olabilir, birbirimizle çelişkilerimiz olabilir ama ortak bir tane düşmanımız var, sorunlarımızın bir tane ortak kaynağı var o da Amerika’dır” düşüncesiyle bir araya geliyorlardı. Bu, çok büyük bir enerji yaratmıştı. Bu boyutuyla çok önemliydi bizim açımızdan.
Amerika bugün olduğu gibi hala yanıbaşımızda Irak’taki, Afganistan’daki, Filistin’deki açık veya kapalı istilalarına hep devam ediyor. Biz bunu hep ifade ettik, bu albümde de ifade edecektik yine bir şekilde. Bunu bu sefer “Defol Amerika” şarkısında yaptık. Sadece Grup Yorum olarak değil değişik sanatçı dostlarımızla birlikte yapalım, bu ülke aydınının, sanatçısının ortak tavrı olarak şekillensin, ortak sesi olsun düşüncesiyle yola çıktık. 70 kişilik sayı aslında bizim başta öngördüğümüz bir sayı değildi. Neredeyse bizim öngrödüğümüzün iki katı üzerine bir rakama ulaştı. Dostlarımızın coşkuyla katılımı bizi de çok mutlu etti.”

ABİR’E AĞIT
“Abir bilindiği gibi Iraklı bir küçük kız. Daha 14 yaşında evi basılıyor, ailesi öldürülüyor, kendisine tecavüz ediliyor ve ailesiyle birlikte yakılıyor. Böyle acı bir şey. Amerikanın katliamcı yüzünü çok açık bir biçimde gördüğümüz bir şey. Bunu bir şekilde anlatmak zorundaydık. Orada insanların yaşadığı acıları içimizde çok derinden hissediyoruz, ya da dünyanın farklı yerlerindeki.”

ÇOCUKLARA AZİZ NESİN ŞİİRİ
“Bu ülkede hep bir şekilde çocukları görüyoruz. Küçük yaşta çalışmak zorunda kalan, işte eğitim çağındayken fabrikalarda atölyelerde çalışmak zorunda kalan, eğitimden yoksun kalan, işte doğru düzgün karnını doyuramaz halde olan çocuklar var. Ki sayıları hiç de az değiller. Bir yandan çocuklarımız bizim geleceğimiz diyoruz ama bir yandan da böyle bir yaşamı reva görüyoruz. Ama biz bunu reva görmediğimiz için, böyle bir durumu kabul etmek gibi bir durumumuz olmadığı için onlara da seslenmek istedik. Aziz Nesin’in şiiri bu konuda söylemek istediklerimizi en yalın şekilde ifade ettiği için o şiirle çocuklarımıza bir ses vermek istedik.”

1985’TEN BERİ UMUD EDİYORUZ
“Grup Yorum 1985 yılında kuruldu. Ve 1985 yılından bugüne kadar 20 albüme imza atmış olduk. Bu süre boyunca hem yurt içinde hem de yurt dışında sayısız konser verdik. Sadece konserler ve albümlerle değil her türlü hak arama mücadelesinde, demokratik eylemlerin içinde yer alarak bu konudaki tavrımızı ifade ettik. Dünyadaki adaletsizlikler konusunda 85 yılından bugüne kadar herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Emperyalizm hala aynı emperyalizm, sömürü aynı sömürü, talan aynı talan. Bu çelişkilerin sürdüğü bir dünyada, biz de bu çelişkileri ifade etmek zorundaydık. Zaten Grup Yorum’un ortaya çıkış nedeni bu çelişkilerdi. Bu adaletsizlik ve çelişkiler bitmediği sürece de Grup Yorum’un sözlerini söylemeye devam etmesi tarihsel bir zorunluluktu zaten. Bugün de bunu ilk günkü düşüncelerimizle heyecanımızla coşkumuzla, motivasyonumuzla yerine getirmeye devam ediyoruz. Hala kavganın, mücadelenin, hala eşitliğin, sosyalizmin sesiyiz. En büyük gücü bize inananlardan alıyoruz.”