Melankoli Bizden Sorulurİlk dört albüm ile büyük beğeni toplayan Dramelodi ekibi serinin 5. albümünü geçtiğimiz haftalarda dinleyicilerine sundular. Kodes Kahra & Sorgu & Habs-i Nefes’ten oluşan ekibin Doğu Ekspresi adını taşıyan albümü ilk albüme göre daha hareketli şarkılardan oluşuyor. Dramelodi ekibi ile Da Poet, Raziel Nisroc, Cevap, Olcay (of Cabin) ve Gına’dan tanıdığımız Kayra’nın da eşlik ettiği albümün üzerine sizler için bir röportaj gerçekleştirdik.

Dramelodi adı altında “Doğu Ekspresi” öncesinde yayınladığınız dört albüm bulunmakta. Bu dört albümde beklediğiniz ilgiyi görebildiniz mi ?

Habs-i Nefes: Beklenilen ilgiyi gördük. Hatta beklemediğimiz kadar çok sevgi gördük. Bu da bizi daha çok yüreklendirdi.

Kodes: Açıkçası ilk albümde kendimizi piyasaya tanıtma çabamız vardı. Psikanaliz albümünde ise insanlara neler yapabileceğimizi gösterdik ve gereken olumlu tepkileri almaya başladık. Takip eden albümlerde de dinleyici karşısına oturmuş bir Dramelodi soundu ile çıktık. Doğu Ekspresi serinin en geniş yelpazeye sahip albümü olduğu için, daha keskin yorum ve eleştirilerle karşılaşıyoruz.Sorgu: Psikanaliz’ de beklemediğimiz bir ilgiyi dahi gördük diyebilirim ve bu albümle de yine aynı reaksiyonu aldık. Bu denli beğenileceğini tahmin etmiştim diyebilirim. Ben bile dinleyenler kadar beğenemedim (:

Dramelodi olarak belli bir kitle edindiniz. Bu projeye başlarken bu kadar ilgi göreceğinizi düşünüyor muydunuz ?

Sorgu: Bu müziği yapmaya başlarken dahi insanın içinde mutlaka çalışmalarını duyurabileceği bir kitle isteği oluyorken biz bir grup kurup, kendi soundumuzu yakalamak için onlarca şarkıyı heba edip yayınlamazken elbette bir dinleyici kitlesi hedefliyorduk. Bu kitle dediğimiz kavramda da ince noktalar var. Kendi müziğimiz için konuşalım; biz herkesin dinleyeceği ve hoşuna gideceği şarkılar yapıyoruz. Sonuçta albüm dediğimiz zamanda bunun böyle olması gerekir yoksa yapıp yapıp toplanmış ve bir dosyaya tıkılmış şarkılardan bir farkı olmaz bunun. O nedenle kim olursa olsun müziğimizi sevdiği beğendiği zaman mutluluk duyuyoruz. Sonuçta herhangi bir maddi kazancımız yok şu an için. Bu durumda zaten bu işi en azından ilgi görmek için yapıyoruz.

Kodes: Takip eden insanlar çoğaldı. İyi bir ekip olduğumuza ve iyi işler yaptığımıza inanıyorum. Tarzımızı bozmadan ve piyasa kaygısı gütmeden istediğimiz gibi parçalar yapıyoruz. Ne desem ? Melankoli bizden sorulur (: